Výzkum australských vědců naznačuje, že obří kamenné džbány z Laosu jsou podstatně starší než jsme si doposud mysleli.
Planina džbánů je oblast v severním Laosu nedaleko města Phonsavan. Krajina je zde poseta asi pěti tisíci kamenných nádob, vysokých od jednoho do tří metrů a vážících až šest tun.
 
Planina džbánů v severním Laosu je jednou z nejpozoruhodnějších a nejvíce záhadných archeologických lokalit, přinejmenším v jihovýchodní Asii. Nalézá se na náhorní plošině Xiangkhouang, kde je asi na stovce známých míst k vidění několik tisíc kamenných nádob, vysokých 1 až 3 metry a vážících až 20 tun.
Účel těchto nádob není jasný a odborníci se o nich dohadují celá desetiletí. Podle některých byly používány na uskladnění vody nebo k vaření alkoholických nápojů. V některých jsou lidské pozůstatky, což zase ukazuje na nějaké pohřební nebo kremační rituály. Záhada stále trvá a jak se zdá, je ještě hlubší, než bývala.
Stáří Planiny džbánů
Australští archeologové z Australian National University (ANU) před pár lety na této planině objevili 15 nových lokalit s více než stovkou kamenných džbánů. Stejný tým odborníků teď přispěl k výzkumu Planiny džbánů ještě něčím mnohem podstatnějším. Posunuli totiž datování jejího vzniku hlouběji do minulosti.
Badatelé použili metodu opticky stimulované luminiscence k analýze vzorků sedimentu, odebraných těsně pod kamennými džbány. Metodou je možné určit, jak je to dlouho, co byl materiál vystavený slunečnímu svitu. Vědci zjistili, že kamenné džbány jsou na svých místech zhruba od období let 1240 až 660 před naším letopočtem. Dosavadní odhady přitom kladly stáří Planiny džbánů do doby železné, čili někam mezi lety 500 před naším letopočtem a 500 našeho letopočtu.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account