Spořit by měl každý z nás, bez ohledu na výši svých příjmů. A to nejen proto, aby si mohl pořídit vše, o čem sní, ale zejména pro jistotu – nikdy nevíte, kdy se vám rozbije pračka, nebudete moci pracovat tak jako doteď a podobně. 

Triky, které radí Gabriela Milfortová, regionální ředitelka společnosti Golden Gate, vás přesvědčí o tom, že není třeba se nijak radikálně omezovat. Naopak stačí jen velmi malé krůčky, případně jen lehce pozměnit způsob, jakým nad jednotlivými nákupy přemýšlíte.

Neplatné předplatné
Opravdu potřebujete všechna možná předplatná? Stíháte vše přečíst, sledovat, odcvičit? Když si řeknete, že si nové předplatné objednáte, až přečtete všechny časopisy odložené na kraj stolu nebo zkouknete videa, co máte zaplacená, budete možná překvapeni, kolik do té doby ušetříte peněz. Nezapomeňte, že do předplatných se počítají i nejrůznější aplikace v chytrém telefonu, od Spotify po FaceApp.

Násobte cenu 12x
Stojí předplatné na jakoukoli aplikaci jen 250 Kč měsíčně? To možná není mnoho. Ale za rok je to 3000 Kč. A to už může být významná částka. Za tři roky to klidně může být podstatná část vaší dovolené. Přemýšlejte proto v dlouhodobém horizontu a porovnejte si, za co se vám opravdu vyplatí utrácet.

Velké je lepší
„Když dokážete udělat investici do samostatného mrazáku, můžete koupit celou krůtu z farmy (to jsou ty, co vědí, jak vypadá nebe i tráva), rozporcovat a zamrazit. Rázem tak získáte 10-15% zhodnocení za rok v tom, co nemusíte kupovat v budoucnu dráž. To samé platí o vepřovém mase od řezníka, zamraženém ovoci ze samosběru či sadu,“ říká Gabriela Milfortová ze společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Ten samý princip podle ní může fungovat i u větších balení, ale ne vždycky. „Vždy proto koukejte na cenu za kus, kilogram nebo litr,“ doplňuje. 

Větší nákupy jednou za čas a podle seznamu
Strategické věci kupujte jednou za čas (prací prostředky, úklidové, hygienické prostředky). Sepište si seznam věcí, které kupujete, a když půjdete do obchodu, můžete je zrovna koupit v akci a nečekat na poslední chvíli, až je koupit budete muset, protože doma už došly. Na druhou stranu se zásobami to zbytečně nepřehánějte, zvlášť u věcí, které mají spotřební lhůtu. Vyhazovat prošlé potraviny je jedním z nejčastějších způsobů, jak utrácíme zbytečně.

Nadčasové kousky neznají sezónu
„Zajímavé zimní boty, bundy nebo kabáty často až o polovinu levněji, koupíte na konci sezóny.
Plavky kupujte v zimě, zimní věci na jaře,“ radí Milfortová. Když přitom budete vybírat jednoduché střihy a nadčasové kousky, může vám být úplně jedno, že nejsou z aktuální kolekce. „Taková strategie vám navíc umožní koupit si i dražší kousek nebo vaši oblíbenou značku, protože bude za zajímavé peníze,“ popisuje odbornice.

Strach ze ztráty je větší než touha po zisku
„Mám kamaráda, který se rozhodl se odměnit pokaždé, když přemůže svou lenost a jde běhat. Jeho cílem je nový dataprojektor, aby si doma mohli pouštět filmy jako v kině. Má za tímto účelem jednu kasičku a jednu „antikasičku“. Fígl je v tom, že za každý den, kdy běhat nejde, spadne 20 Kč automaticky do antikasičky organizaci, kterou nemá rád (dosaďte dle libosti). Za každý den, kdy běhat jde, přendá potom „vysvobozené“ peníze do kasičky na svůj cíl. Už je blízko svému dataprojektoru,“ popisuje další zajímavý trik Milfortová.
Přemýšlejte nad každou pětistovkou
Velmi dobré pravidlo, jak ušetřit celkem dost peněz a zároveň se vyvarovat zbytečných nákupů, je odložit každou útratu přesahující 500 Kč na zítra. Pokud nejde o věc, kterou právě životně potřebujeme, jako jsou třeba zimní boty, když se staré rozpadly, nebo pračka, která se rozbila a už nejde opravit, často zjistíme, že po dané věci možná zase tolik netoužíme, nebo že když jsme nákup dokázali odložit do druhého dne, možná ji můžeme nakoupit až třeba za měsíc.

Největší výhra je čas

Pokud máte čas, můžete spořit méně, a budete mít lepší výsledek. Čas je v investicích nejvíce podceňovaná veličina, přitom má zásadní vliv na výnos. Častým mýtem je také to, že investování je jen pro milionáře. „To je největší mýlka. Že když mi zbývá 500 nebo 1000 Kč, nemá cenu se namáhat. Investor je přitom každý člověk, kterému zbývají peníze a chce s nimi pracovat ve prospěch své lepší budoucnosti. Jen je třeba více přemýšlet nad tím, jak a kam jdou. Protože pokud strávíme doslova tisíce hodin v práci jejich vyděláváním, vyplatí se věnovat pár hodin času pochopení, jak svět peněz funguje a jak to udělat, aby fungovaly peníze pro nás. Můj soukromý tip je poslouchat ty, kteří sami na sobě dokazují, že se zacházet s penězi a přemýšlet o investování naučili. Může se zdát, že svět investic je plný příkazů a zákazů. Investování je vždy v začátcích o kompromisu mezi dobře jíst (teď) a dobře spát (v budoucnu). Při troše cviku budete mít v čase obojí – dopřávat si radostí života a do budoucnosti hledět s klidem, protože jste na ni připraveni, ať bude jakákoli,“ uzavírá Gabriela Milfortová z Golden Gate. 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account