„Minulý týden jsem si při velké bolesti hlavy vzala dva acylpyriny a teď jsem se dočetla, že mohou v těhotenství způsobit krvácení. Je ze mne úplná nervózní troska.“
 

Z milionů lidí, kteří dnes otevřou lékárničku a sáhnou po krabičce s léky proti bolestem, se jen velmi málo dvakrát, nebo dokonce jen jednou zamyslí nad jejich bezpečností. A pro většinu z nich je občasné použití acylpyrinu nebo ibalginu zcela neškodné a skutečně uleví. Existují však obavy, že během těhotenství mohou být tato analgetika (léky proti bolestem) nebo uklidňující čaj z meduňky, stejně jako mnohé jiné volně dostupné léky, potenciálně škodlivá. Pokud jste si v prvních šesti měsících těhotenství bezděčně vzala jednou nebo dvakrát tabletku acylpyrinu, aspirinu nebo ibalginu, nebojte se, neexistují důkazy, že by to mohlo vaše dítě poškodit. Ovšem nadále je vhodné zacházet s léky proti bolestem stejně jako s ostatními léky, užívat je jen tehdy, je-li to opravdu nutné, a když vám je váš lékař, který ví, že jste těhotná, sám doporučí.
 
Užívat acylpyrin či aspirin znamená největší riziko v posledních třech měsících těhotenství, kdy dokonce jedna běžná dávka může porušit růst plodu a způsobit další problémy. Protože je to antiprostaglandin a prostaglandiny se účastní na porodních kontrakcích, může  acylpyrin  prodloužit  těhotenství i první dobu porodní a vést k dalším komplikacím během vlastního porodu dítěte (druhé doby porodní). A protože acylpyrin  narušuje krevní srážlivost, může, pokud ho užíváte v posledních dvou týdnech před porodem, zvýšit riziko krvácení při porodu, a dokonce i riziko problémů s krvácením u novorozence. Ale nekritické polykání náhražek acylpyrinu či aspirinu také není nejmoudřejší. Ačkoli rozumné užívání paracetamolu (paralen nebo panadol) v těhotenství zřejmě nepůsobí problé­my, i ten byste měla užívat pouze tehdy, je-li to nutné.
 
Požádejte svého lékaře o návod, kdy užívat ibalgin, který by se ovšem měl v těhotenství rovněž používat velmi opatrně. V určitých směrech je podobný acylpyrinu a může vyvolat zkříženou reakci u pacientek přecitlivělých na acylpyrin. Protože jeho užívání v posledních třech měsících těhotenství může vyústit v problémy u nenarozeného dítěte, způsobit prodloužené těhotenství a prodloužené porodní kontrakce nebo problémy s krvácením, neužívejte v těchto měsících ibalgin vůbec. V časnějších měsících jej užívejte pouze tehdy, pokud vám jej doporučí lékař, který ví o vašem těhotenství a berte jej vždy jen po krátkou dobu (ale vůbec nemějte strach z ibalginu, který jste užívala, než jste zjistila, že jste těhotná). Ketoprofen a naproxen (k dostání i u nás pod těmito a jinými firemními názvy), nesteroidní protizánětlivé prostředky, se k užívání v těhotenství nedoporučuí vůbec. Vedle účinků proti prostaglandinům mohou mít další závažné vedlejší účinky.
 
I když je nutná opatrnost při uvažování o použití prostředků proti bolesti a horečce, neznamená to, že by se vůbec neměly používat. Může se stát, že nelze jiným způsobem zmírnit bolesti nebo snížit teplotu. Nejrozumnější postup v těhotenství je nejprve proti boles­tem a nevelké horečce zkusit léčebné postupy bez použití léků . Pokud tyto metody nejsou úspěšné (nebo je horečka vysoká), je rozumné použít – pod lékařským dohledem – paracetamolové preparáty.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account