Až budete v létě cestovat po Česku a obdivovat krásy místní krajiny, zkuste se zamyslet, jak byste mohli pomoci k tomu, aby tak krásná zůstala co nejdéle. Máme pro vás pár tipů, jak na to. Minimálně se díky ním dozvíte, čím naše příroda trpí, přestože to na první pohled možná není vidět.
Záchrana rysů
Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma Evropy, která žije i v Česku, především na Šumavě, Beskydech a Javorníkách. Přestože je rys zákonem chráněný, je stále ohrožován pytláky a zásahy člověka do přírody. O zlepšení jeho životních podmínek se snaží projekt, do kterého se nyní zapojila i společnost Golden Gate. Nechala vyrazit stříbrnou minci Plechý, na které je kromě stejnojmenného šumavského kopce vyobrazen i rys. Stojí 2390 Kč a část výtěžku získaného z jejího prodeje má sloužit k vytvoření lepších podmínek pro přirozené šíření rysa a dalších velkých šelem v české přírodě. Celý projekt probíhá pod záštitou hnutí Duha.
Vlčí hlídka
Zmíněné hnutí Duha nabízí i řadu dalších aktivit, k nimž se můžete přidat a stát se dobrovolníkem. Nejčastěji se jedná o provoz informačního stánku, organizaci veřejné akce, překlady, vyhledávání informací, balíčkování a roznos materiálů, přepis petice a podobně. Pro ty, kteří chtějí pomoct spíše v lesním terénu, jsou ideální Rysí nebo Vlčí hlídky, které probíhají nejen v Pošumaví, ale také třeba v Beskydech či Jeseníkách, nebo Týdny pro divočinu, jejichž cílem je například obnova lesů, návrat vody zpět do krajiny nebo třeba revitalizace rašelinišť.
Eko výzva
Velkým problémem současnosti je nadspotřeba a plýtvání, které vedou k nadměrné produkci emisí a v jejím důsledku ke globálnímu oteplování, které už pociťujeme i v Česku. Organizace Greenpeace proto v Česku už po sedmé pořádá měsíční eko výzvu, do níž se můžete oficiálně zapojit na jejich webu. Spočívá v tom, že si během této doby osvojíte šetrnější návyky – naučíte se šetřit vodou, elektřinou, minimalizovat dopravu, jíst méně masa nebo recyklovat. Výhodou je, že to nespočívá v obrovských změnách, které by vám převrátily život naruby, ale jen v drobných, zato důležitých krocích.
Rok vážek
Věděli jste, že Český svaz ochránců přírody vyhlásil rok 2021 Rokem vážek? Cílem je upozornit na tyto pozoruhodné druhy hmyzu a také na prostředí, ve kterém žijí a na způsoby jejich ochrany. Zachovalé vodní plochy a mokřady, pro které jsou vážky symbolem, jsou nepostradatelnými biotopy v krajině, kterých bohužel i přes řady politických proklamací o nutnosti zadržování vody v krajině stále ubývá. I proto Svaz začal s mapováním vážek a vyhledáváním drobných mokřadů, které si zaslouží ochranu. S mapováním můžete pomoci i vy – jakmile na vybraných lokalitách (seznam najdete na webu Svazu) vážku, zkuste ji vyfotit a poslat ji ochráncům.
Odpočinek pro Sněžku
Správci Krkonošského národního parku byli nuceni i letos na nejvyšší vrchol nainstalovat ochranné sítě, protože se návštěvníci loni nepoučili, a nadále vstupují i do zakázaných území a ničí tak přírodu. Přitom odborníci opakovaně volají, že flóra na Sněžce je už zřejmě nenávratně poškozená, a dokonce uvažují i o úplném zavření této nejnavštěvovanější hory v Česku. I v důsledku toho, že na Sněžku vede lanovka a dostat se na vrchol tak nedá žádnou námahu, je tu v létě provoz srovnatelný s centrem Prahy. V sezóně se zde vystřídá přes 10 tisíc lidí denně. Co kdybychom si tedy dali alespoň letos předsevzetí, že vyrazíme do jiné části hor a Sněžku necháme odpočinout?