Heřmánek pravý

Spolu s podbělem lékařským jsou bylinky, které jsem se jako dítě naučila rozeznávat jako první. Heřmánek může být na první pohled dost často zaměněn za rmen rolní, proto pozor – heřmánek na rozdíl od rmenu, má vypouklé duté květní lůžko, nasládlou chuť a velmi příjemnou vůni.

Heřmánek má stahující, zklidňující, protikřečové a protizánětlivé účinky. Bylinka pomáhá při hojení ran, v aromaterapii mírní stres. Uvádí se také schopnost zpomalovat množení virů herpes simplex a některých bakterií jako jsou streptokoky. Užívá se nejen vnitřně, k inhalování, výplachům, ale také zevně, třeba k sedacím koupelím. Protože zklidňuje, dá se využít i po spálení od slunce. Má lehce projímavé účinky. Je třeba dávat pozor na bylinky z kvalitního zdroje, protože připravené nálevové sáčky často obsahují minimum účinných látek.

 Heřmánkový čaj na zklidnění trávení se připravuje z polévkové lžíce květů. Zalije se čtvrt litrem vařící vody a luhuje se 5-10 minut. Pije se vlažný po přecezení a nesladí se. Je možno vypít maximálně tři hrníčky denně. 

Heřmánek patří mezi velmi silné bylinky, uvádí se, že se jedná o jedno z přírodních antibiotik. Proto by se s ním mělo zacházet opatrně. Není tedy vhodný pro dlouhodobé užívání. Vnitřně se nedoporučuje užívání dětmi mladšími 3 let.

Také v kosmetice se heřmánek bohatě využívá. Od pleťových vod, přes mýdla, až po krémy. Blondýny sází na krásu vlasů po ošetření nálevem z heřmánku. Mírně barví do zlatavého nádechu a vlasy jsou pak velmi lesklé.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account