Víte, jaký je to pocit, když vám ze dne na den nepřijde domů manžel? Představte si, že vám odejde do práce zdravý člověk, že už nikdy nepřijde, že vás nikdy nepohladí, že se nikdy nepomilujete, že vás nechytne za ruku… Nejde říct: chlapů je milion. Ten váš je jeden.
Kniha Hornické vdovy přináší autentické autorizované příběhy osmi hornických vdov od nejstarších až po nejmladší na pozadí historických proměn Československa a České republiky, kdy bylo hornictví vnímáno jednou jako výkladní skříň socialismu, jindy jako jev zatracovaný a zesměšňovaný. Kniha se tak snaží poodkrýt fenomén hornictví v jiném světle a relativizovat mnohaletá klišé, jež se k němu vážou.
Publikace vychází s předmluvou Martina Jemelky
Je to knížka, která spadá do kategorie “vezmeš a neodložíš, dokud ji nepřečteš”. Sugestivní a upřímné výpovědi, popsané s naprostým citem, a zároveň oproštěností od jakéhokoliv hodnocení nebo emočního vypětí, jsou největší devizou titulu. Oceňuji i chronologické řazení příběhů a hlavně: nevím, jestli by se každému podařilo vzbudit v oněch vdovách takovou důvěru, aby se takto plně a bez cenzury (i k sobě samým) svěřily s pocity, o kterých nemluví ani mezi sebou.
Ještě bych moc ráda vyzdvihla bohatou obrazovou fotodokumentaci, která perfektně dokreslila dobovou atmosféru. Kniha se opravdu četla jedním dechem.