Máte-li doma domácího mazlíčka, musíte před dovolenou vyřešit zásadní věc, kdo se o něj postará nebo zda ho vzít s sebou. Co se psů týče, situace bývá o něco jednodušší než v případě svérázných stvoření, jakými jsou kočky. Tyto královny domácností můžete svěřit kočičí chůvě nebo umístit do speciálního hotelu, ale v případě, že se rozhodnete cestovat spolu s ní, měli byste vědět, co všechno je potřeba zařídit.
Ještě před samotnou cestou je potřeba zajistit veškerá potřebná potvrzení od veterináře, případně očkování a kočce pořídit slušivý obojek s identifikačními údaji. V případě zahraniční cesty vám informace o potřebných náležitostech poskytne Státní veterinární správa nebo zastupitelský úřad dané země. Jestliže se chystáte na delší cestu, rozhodně není od věci začít na ni kočku připravovat krátkými výlety. Dále vezměte v potaz, že kočka považuje vaši domácnost za své království a cestování si zpravidla příliš neužívá, proto je potřeba zařídit vše tak, aby ji co nejméně stresovalo. „Pokud u kočky zaznamenáte nadměrné slinění, zrychlený dech, vrčení, vokalizaci, strnulost nebo třes, rozhodně to nepodceňujte. Kočka tímto způsobem projevuje stres. Pokud má stresový stimul delší trvání, všimnete si možná také zvýšených projevů hygieny, kdy se kočka častěji olizuje, případně bude vykonávat potřebu mimo svou toaletu, začne být agresivnější, hyperaktivnější nebo se naopak pokusí schovat,“ upozorňuje MVDr. Mária Macošková.
Nejbezpečněji a nejpohodlněji se kočce bude cestovat v dostatečně velké přepravce, na kterou je zvyklá už například kvůli návštěvám veterinárního lékaře. Ideální variantou je pak box plastový, neboť se snadno čistí a bývá odolnější. Textilní přepravky nebo proutěné koše mají sice výhodu lepšího větrání, ale na cesty nejsou dostatečně bezpečné. Aby se box stal pro kočku útočištěm a měla z něj dobrý pocit, nechte ho několik dní před cestou volně stát, případně do něj vložte uklidňující bylinky jako kozlík nebo šantu nebo využijte feromonových sprejů. Kočka si tak zvykne a spojí si přepravku s něčím příjemným.
Nepodceňte vybavení
Balit kočku na cesty je velmi podobný proces, jako když balíte sebe nebo děti. Snad jen s tím rozdílem, že nemusíte řešit garderobu a kosmetiku. Navíc vám do toho nemluví. Úplně jí postačí oblíbený polštářek nebo deka, kde se může uvelebit i v cílové destinaci. Známý pach kočce pomůže ke zklidnění, stejně tak i oblíbené hračky, a to nejlépe takové, které nevydávají zvuky, aby vás či sousedy na dovolené nedoháněly k šílenství.
Pokud vaše kočka s oblibou využívá škrabadlo, alespoň nějaké menší s sebou určitě také přibalte. Zabere sice nějaké místo navíc, ale předejdete problémům s tím, že by poničila například vybavení hotelu. Asi netřeba zdůrazňovat, že je důležité předem si zjistit, zda v místě ubytování akceptují domácí mazlíčky. Ačkoliv to není úplně příjemné, měli byste kočce přibalit i její toaletu a stelivo, na které je zvyklá. Kočičí toaleta by měla být uzavíratelná, protože poslední, co chcete, je, aby se vám v autě vysypala. Při delší cestě dělejte pravidelné přestávky, ideálně po 2-3 hodinách, aby kočka mohla vykonat potřebu a napít se. Hydratace je zvláště důležitá.
Krmení a hydratace na cestách
Zvláštní kapitolou je pak krmení kočky. To by mělo být lehčího charakteru, v malých dávkách, aby se kočce neudělalo nevolno. Ideální jsou samozřejmě granule, které je dobré nadávkovat do uzavíratelných krabiček, abyste nemuseli cestovat s celým velkým pytlem, který navíc jen těžko uzavřete. U suchého krmiva je zvláště důležité ohlídat také dostatečný přísun vody. „V případě, že vaše kočka trpí kinetózou a často zvrací, před cestou ji několik hodin nekrmte. Ideálně 3 až 5 a jídlo volte lehce stravitelné. Zkoušejte kočku zvykat krátkými trasami, které postupně prodloužíte. Teprve ve chvíli, kdy nic nezafunguje, domluvte se s veterinárním lékařem na lécích proti kinetóze, v krajním případě na sedativech,“ radí MVDr. Mária Macošková.
Když se kočka trochu aklimatizuje, můžete jí zkusit podávat i kapsičky, jejichž výhoda tkví ve vyšším obsahu vody. Takže ve chvílích, kdy vám přijde, že kočka pije méně, než by bylo dobré, mokrá strava tento deficit do jisté míry řeší. Lahodné masové kapsičky Shelma jsou navíc obohaceny o tzv. superpotraviny (např. rakytník, spirulina nebo bylinky), které kočce zajistí dostatečný přísun nejen tekutin, ale také živin.
Dejte však dobrý pozor na to, aby krmení nezůstávalo v misce. Jakmile začne okorávat, raději zbytek vyhoďte, aby si kočka jeho konzumací nepřivodila trávicí problémy. Rozhodně však pro svou královnu přibalte oblíbené pamlsky, například bezobilné polštářky a tyčinky Shelma. Zaslouží si přece odměnu za svou statečnost.
Konečně v cíli
Jakmile zdárně dorazíte do svého dovolenkového cíle, nechte kočku zmapovat si území, samozřejmě v interiéru. Když si najde koutek, kde se jí líbí a cítí se bezpečně, rozložte tam její pelíšek a nechte ji odpočinout. Následně se snažte co nejvíce dodržovat její běžnou denní rutinu.
Cestování s kočkou, podobně jako s kterýmkoliv jiným domácím mazlíčkem, samozřejmě vyžaduje důkladnější plánování a trpělivost. Pokud se však budete držet doporučení, není se čeho obávat. Může vás možná překvapit, že po návratu domů se kočka bude chovat trochu jinak. To je normální, nechte jí opět čas na aklimatizaci, brzy svému království opět začne vládnout obvyklým způsobem.
Zdroj: Wikipedia Commons, Shelma
Foto: Shutterstock a se souhlasem Shelma