Heřmanice je obec na severu Česka, v okrese Liberec, v Libereckém kraji. Leží při česko-polské státní hranici asi 6 km jihozápadně od Frýdlantu. Bezprostředně sousedí s polskou obcí Bogatynia. Územím obce protéká říčka Oleška a Heřmanický potok. Žije zde zhruba 260 obyvatel.

Hned po příjezdu do obce ve směru od Dětřichova nás uvítá přírodní památka Kodešova skála. Jedná se o zachovalý čedičový skalní masiv v dávno zaniklém Gothově lomu. Z rostlin zde můžeme spatřit například lilii zlatohlavou, plicník tmavý či brslen evropský. Skála je pojmenována po frýdlantském učiteli Otakaru Kodešovi. Tento pomocník Stráže ochrany státu zde byl roku 1938 zastřelen příslušníkem sudetoněmeckého oddílu.

Naproti skále přes říčku Oleška si pak návštěvníci mohou prohlédnout pravé Heřmanické peklo.  To bylo slavnostně otevřeno 9. prosince 2017. Jedná se o odpočívadlo s přístřeškem. Pod čedičovými sloupy „žije“ dřevěná rodinka pěti dospělých čertů, jedné čertice a dvou malých čertíků. Vše doplňuje trojice medvědů anebo pekelná maska s pavučinou, díla zdejšího kováře. Nechybí ani pekelný trůn, na který si lze sednout. Heřmanické peklo je volně přístupné po celý rok. V prosinci místo ožívá pravidelným pořádáním akcí s Mikulášem a čerty.
Zajímavostí a v létě velmi vyhledávané jsou pak malé vodní nádrže na Heřmanickém potoce, které slouží k zadržení vody v krajině a nabízejí přírodní koupání s travnatými plážemi.
Vyznavače výhledů pak zajisté potěší zdejší rozhledna. Pro svůj atypický tvar se jí mezi veřejností začalo říkat okurka. Dřevěnou rozhlednu má na svědomí trojice mladých architektů z Technické univerzity v Liberci. Stavba z modřínového dřeva byla otevřena v roce 2012 a dosahuje téměř 24 metrů výšky.
Na vrchol se dostanete po 99 schodech, z něj se můžete kochat výhledem na Jizerské hory, Krkonoše nebo například elektrárnu Turów v Polsku. V blízkosti zalesněného návrší se nachází menší parkoviště. Vstup na rozhlednu je zdarma a bez omezení.
Tagy:
7 Komentářů
 1. Taky bychom to měli s manželem z ruky, ale další pěkný tip. 🙂 Ačkoliv když se řekne rozhledna, chytá mě panika. 😀

  • Author

   Děkuji, je pravda, že na některé rozhledny vysílám samotného manžela a já se později raději kochám fotkami 🙂

   • Není to tak dávno, co jsem zvládla vystoupat asi tak do poloviny jedné rozhledny. Pak už jsem nemohla. Nejhorší jsou takové ty rozhledny, kterým říkám “eiffelovky”, tedy ty, kdy vidíte pod sebe! K nim bych řadila i tuto “okurku”.

 2. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Krásné místo, bohužel pro mě moc daleko.

 3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Super místo, když jsme v Liberci, jezdíme sem s vnoučkem…. líbí se mu zde a nám také… jak na rozhledně, kam vylezl s dědou, tak i v Pekle 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account