Hledáte originální tip na výlet nebo skvělou dovolenou? Máme pro vás pár zajímavých nápadů na degustaci moravských a českých vín mimo klasické sklepy. Ať už máte rádi přírodu, nebo vás lákají spíše moderní technologie, netradiční cesta za vínem vás určitě nezklame. Příležitostí je hodně, stačí si jen vybrat.

Degustace mezi vinicemi

Chcete ochutnat víno přímo tam, kde se rodí hrozny? Vyzkoušejte degustační stánky ve vinicích! Například v okolí Znojma najdete stánky vinařství Znovín Znojmo na vinici Šobes u obce Hnanice, u Staré vinice v Havraníkách a na vinici Peklo v Šatově. Na začátku Hnanic si můžete dát vzoreček od vinařství Thaya. Od Vinařství Lahofer zase v Rajské vinici v Karolininých sadech ve Znojmě a na hrádku Lampelberg u Vrbovce. V Čechách se zastavte v ulici Gruntecká u vinice patřící vinařství Vinné sklepy Kutná Hora, v Klučově u Českého Brodu na Malé vinici (na Skále) ho má stejnojmenné vinařství Klučov a na úpatí kopce, na jehož vrcholu stojí hrad Hazmburk zase Zámecké vinařství Třebívlice Johann W. V blízké budoucnosti plánují umístit takový stánek na své Vlašákové stezce poblíž obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice vinaři ze spolku Dunajovské kopce.

Nemusí mít ale vždy jen pevnou podobu, ale může být i na kolech. To se pak jedná o foodtruck, resp. spíše winetruck. Za návštěvu určitě stojí vinný bar „Široko daleko“ Zámeckého vinařství Bzenec, který stojí na vrcholu viniční tratě Pod Starým hradem u kaple sv. Floriána a Šebestiána ve Bzenci. Modrou maringotku má zaparkovanou v Němčičkách u kapličky svatého Antonína Poduánského ve vinici U Větřáka vinař Jan Stávek z vinařství Víno J. Stávek. Další se nachází v moderním areálu Thaya vinařství v Havraníkách nebo mezi vinohrady pod Svatým Kopečkem u Mikulova s názvem Vinice Coffeebar.

Moderní degustace

Pro milovníky technologie je tu moderní způsob degustace pomocí samoobslužných automatů (koštomatů), tzv. „by the glass“. Stačí si jen předplatit částku a můžete si sami nalévat víno po vzorcích. Nejznámější místa jsou valtický Salon vín ČR a Enotéka ve Znojmě. Znojmo má další takový automat ještě v Informačním centru VOC ve Vlkově věži a Valtice v opravené místnosti zámečku Belveder, který patří do Lednicko-valtického areálu. Nedaleký Mikulov pak reprezentuje Vinotéka na náměstí, Slovácko zase expozice Vinná stezka v budově Centra slováckých tradic ve vesničce Modrá u Uherského Hradiště.

Samoobslužné automaty najdete i ve vinotéce vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích a v nové enotéce B\V vinařství v Miloticích. V Brně můžete navštívit Degustační enotecu Vindom a Vinotéku Livino. A pokud jste z Prahy, zavítejte do vinného baru WineList v Karlíně.

Pro další tipy a místa, kde ochutnat vína přímo od zdroje, mrkněte na největší databázi vinařů na webu Vína z Moravy, vína z Čech.

Foto a text: se souhlasem Vína z Moravy, vína z Čech

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account