Artium na Bořislavce možná míjíte, aniž byste tušili, že ukrývá umělecký prostor, kde se konají nejrůznější koncerty a výstavy. Od 7. června zde bude k vidění výstava fotografií, jejichž autorkou je fotoreportérka a dokumentaristka Jarmila Štuková, třináctinásobná držitelka Czech Press Photo. Šest témat, mezi něž patří například bezpečný vývoj dětí, masivní odlesňování nebo sebemrzačení jako ochrana před sexuálním násilím, propojuje šest regionů Afriky, jižní Asie a Blízkého východu se severní částí planety Země a vybízí k překlenutí pomyslných příkopů mezi „námi“ z bohaté části světa a „jimi“ z nestabilního zbytku – “My a ti druzí”.
Výstava potrvá od 7. 6. do 22. 10. 2024
kurátorka: Alžběta Krajčíková
texty: Jakub Szántó
scénografie: Pavel Morávek
Jedná se o druhou výstavu, kterou v letošním roce uvádí Artium v rámci cyklu Linie odvahy, jenž prezentuje domácí autorky z přelomu generace x a y, již etablované na české umělecké scéně. Po sochařce Veronice Psotkové dostává prostor Jarmila Štuková a i ona se vyjadřuje k důležitým společenským tématům, jež chce sdílet.
Uprostřed třetí dekády druhého milénia nejsou idea a praxe globalizovaného světa novinkou pro obyvatele snad žádného kouta naší planety. Informační, klimatická, sociální i kulturní provázanost vytvořila vůbec poprvé v dějinách skutečnou globální společnost. Přesto se dosud nepodařilo překlenout dualitu „my a ti druzí“. “Zájem materiálně i bezpečnostně zajištěného Západu, z planetárního pohledu spíše globálního severu, o stav méně bohatých regionů s nástupem nových zodpovědných generací v posledních dvou dekádách narostl. Nicméně termín “třetí svět” zavedený v době studené války však nadále ilustruje postmoderní paternalismus „nás“ z bohaté části světa vůči „nim“ z nestabilního zbytku, kulhajícího v dalekém závěsu na cestě k modernitě,” vysvětluje téma výstavy fotoreportérka Jarmila Štuková.
Výstava představuje fotograficko-reportážní tvorbu Jarmily Štukové v rozsáhlejším tematickém kontextu. Zabývá se šesti specifickými a problematickými situacemi z oblasti Asie a Afriky. Vybrané okruhy přímo popisují geografické lokality, ale i globální environmentální poměry, sociálně-psychologické aspekty společnosti, ale zejména bezpečnost našich životů a vyhlídky žití dalších generací. Většina z příběhů je nám mentálně i distančně vzdálená, avšak přesto se nás týká a rozhodně dotýká. Díky pouhým střípkům z médií jsou naše názory mnohdy zkreslené či stereotypní. Výstava proto nabízí poznání témat a lokalit objektivně, v souvislostech a doslova z různých úhlů pohledu.
Výtvarné zpracování výstavy akcentuje ústřední myšlenku, která spočívá ve zhmotnění pomyslného vztahu mezi námi a “těmi druhými”, jejichž životy jsou zachyceny na fotografiích. “Výstavní projekt představuje fotografii a reportážní a dokumentární tvorbu Jarmily v neotřelém scénografickém zpracování inspirovaném nejen narativem celé výstavy, ale také specifickou architekturou Artia a budov na Bořislavce. Textové zpracování příběhů, kterého se zhostil novinář Jakub Szántó, věříme pomůže návštěvníkům výstavy vstřebat nelehké situace, které skrze fotografie představujeme,” upřesňuje záměr výstavy kurátorka Alžběta Krajčíková.
Výstava je otevřena od 7. 6. do 22. 10. 2024 od pondělí do pátku vyjma středy od 8 do 21 hodin, o víkendech pak od 9 do 21 hodin. Vstupné je zdarma.
Jarmila Štuková se již dvě dekády soustřeďuje na nelehká témata válečných konfliktů, bídy a sociálního napětí. Vedle frontových linií fotografovala a natáčela v uprchlických táborech, nemocnicích a zpustošených městech. Je také autorkou fotografií z oceňované knihy Ten druhý život, která zobrazuje vojáky na zahraničních misích. Spolupracovala na mnoha sociálních televizních dokumentech, například Ženy v zemi Tálibánu, Iráčanky, Nezlomené či S mámou v base. V roce 2023 uvedla do kin časosběrný dokumentární film Moje nová tvář o ženě, která přežila kyselinový útok. Současně se podílí na řadě kampaní, které se věnují životu paralympioniků, případně upozorňují na nebezpečí a léčbu popálenin. Je třináctinásobnou držitelkou různých kategorií Czech Press Photo. Její fotografické soubory uspěly také v zahraničních fotografických soutěžích – například The Mono Awards či Annual Photography Awards. Více se dozvíte již brzy v připravovaném rozhovoru.
Artium by KKCG je veřejnosti volně přístupný prostor pro prezentaci umění všech žánrů, který obohacuje kulturní život Prahy 6 i celé metropole. Artium je místem, které široké veřejnosti přináší kvalitní umění. Nabízí pestrý, koncepčně ukotvený program stavějící na čtyřech dramaturgických pilířích: vizuální umění, hudba, festivaly a vzdělávání. Program Artia vedle výstavního plánu nabízí koncertní řadu multižánrového zaměření pro různé skupiny posluchačů, festivaly, které prostor unikátně spojí s živým uměním, komentované prohlídky výstav, přednášky a prezentace projektů.
Zdroj: Artium by KKCG
Foto: se souhlasem Artium by KKCG a Ženy s.r.o.