Dnes je tomu na den přesně 57 let, kdy byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury Chráněná krajinná oblast Šumava na rozloze 168 654 ha.
V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Tím se vlastně CHKO stala ochrannou zónou Národního parku a zároveň spravuje i další nejcennější partie Šumavy – jako je Královský hvozd s Černým a Čertovým jezerem a Boubín, které se rozhodnutím politiků do národního parku Šumava nedostaly.
Po vyhlášení Národního parku Šumava má rozlohu 99 400 ha. Leží v jihozápadních Čechách, podél státní hranice s Bavorskem a Rakouskem. Patří k nejstarším CHKO v Čechách. CHKO leží v Plzeňském a Jihočeském kraji, sídlem její Správy je město Vimperk. CHKO spravuje Správa NP a CHKO Šumava, je to tedy jediná CHKO v Čechách, která je řízena společně s národním parkem, kterému plní funkci ochranného pásma.
Území CHKO je převážně pokryté lesy ( 57%), je pro něj typická zvlněná horská a podhorská krajina s mozaikou lesů a zemědělských ploch a malých rozptýlených sídel. Typické jsou rovněž znaky historické kulturní krajiny dokazující, jak různé vlivy kolonizačního úsilí do jádra Šumavy pronikaly a zas se vytrácely. Harmonii krajiny obou chráněných území dotváří bohatství památek lidové architektury, které se v mimořádném množství dochovaly v šumavských obcích.
Posláním chráněné krajinné oblasti je ochrana všech hodnot krajiny, zejména zachování struktury lesního a zemědělského půdního fondu, ostatních a zastavěných ploch, ochrana vodních toků a rašelinišť, jakož i ochrana lidové architektury.