Oslava Dušiček se odvíjí od svátku Všech svatých. Dušičky se slaví od 10. století, tradici konkrétně založila římskokatolická církev. Věřící se v tento den modlí za duše zesnulých. Dušičky jsou však zakotveny i v současné společnosti, v převážné míře ateisticky zaměřené.
Svátek můžeme najít pod řadou názvů, v kalendáři najdete uvedeno Památka zesnulých. Z lidového názvu Dušičky lze odvodit jeho podstata. Během něj se křesťanských zvyklostí vzpomíná na zemřelé.
Bez ohledu na příslušnost k víře si v tento den připomínáme všechny ty, kteří už mezi námi nejsou. Proto se tradičně chodí na hřbitov, kde se hroby zdobí věnci a květinami nebo jinými dekoracemi.
Původ tohoto svátku je ale mnohem hlubší. Ačkoli se jeho dnešní podoba odvozuje od konkrétní události, úplné počátky svátku lze vysledovat v dobách předkřesťanských u Keltů.
Ti zapalovali ohně, protože věřili, že duše mrtvých pak přijdou, mohou se u nich ohřát a symbolicky tak pobudou na chvíli opět se živými.
Svátek zemřelých na sebe bere celou řadu podob napříč světem. Ať se rozhodnete vyrazit k hrobům svých nejbližších, zapálíte si svíčku pouze doma a potichu zavzpomínáte, půjdete do kostela anebo je vám bližší lehce strašidelný Halloween, důležité je, že věnujete myšlenku všem těm, kteří nějakým způsobem hráli roli ve vašem životě.