V roce 1964 byl v New Yorku 15. říjen vyhlášen jako Den bílé hole. Zastavme se a nahlédněme alespoň dnes do světa těch, kteří žijí ve tmě.
Cílem tohoto dne je připomenout lidem, že mezi námi žijí i nevidomí či jinak zrakově postižení občané. Každý z nás již určitě někdy na ulici potkal nevidomého člověka, který si svou cestu mapoval za pomoci bílé hole. Svět zrakově postižených je přesto pro nás velkou neznámou.
Den bílé hole se váže ke jménu fotografa Jamese Biggse, který žil v Bristolu. Při autonehodě přišel o zrak, a protože měl strach pohybovat se bezpečně před svým domem, kde byl hustý silniční provoz, rozhodl se natřít si svou hůl na bílo, aby se tak zviditelnil a řidiči jej na vozovce nepřehlédli.
Alespoň malou představu o tom, jak se žije nevidomým, si každý z nás může udělat při návštěvě Nevidomé výstavy, která se nalézá v Praze na Karlově náměstí v budově Novoměstské radnice ve druhém patře. Já osobně tuto výstavu spolu s rodinou a přáteli navštívila před pár lety a přiznám se, že jsem po celou dobu trpěla velkou úzkostí a strachem. O to více obdivuji ty, kteří se ve tmě naučili žít a fungovat. O výstavě se blíže dozvíte zde:
http://neviditelna.cz/co-je-neviditelna-vystava
U příležitosti Mezinárodního dne bílé hole se u nás každoročně koná sbírka Bílá pastelka, která letos připadla na 12. – 14. října. Název sbírky je symbolický, poukazuje na nutnost rozšiřovat informace o světě nevidomých mezi vidící spoluobčany.
Výtěžek sbírky bude jako vždy použit na speciální výukové programy pro nevidomé a slabozraké. Ty jim umožní např. naučit se obsluhovat počítač, učit se Braillovo písmo nebo uplatnit se v zaměstnání.
Vzhledem k letošní nepříznivé epidemiologické situaci se však v ulicích pohybovalo o hodně méně dobrovolníků. Ideálně tak tento projekt můžete celoročně podpořit formou dárcovské SMS. Vše blíže najdete na:
https://www.bilapastelka.cz/darujte/