252

Ženské křestní jméno Gizela (také Gisela) je starogermánského původu. Existuje několik teorií výkladu jména. Ten nejpravděpodobnější ho spojuje se staroněmeckým slovem „gisil“ („gis“), které znamená „šipka, šíp“ nebo „střela“. Další prameny původ jména odvozují od staroněmeckého slova „gisal“, které se překládá jako „ušlechtilé dítě“, příp. i slova „gisello“ s významem „člověk, který se mnou sdílí světnici“. Existují i teorie výkladu, které jméno překládají jako „květinka“.

Gizela je skvostným ženským jménem, které má zřejmě starogermánský původ a několik zcela odlišných teorií výkladu. Gizela může být šípem, který nasměruje život k lepšímu, také jemnou květinkou, o kterou je třeba pečovat. Ženy jménem Gizela mohou být téměř čímkoli.

Gizela je ženským křestním jménem, které se užívá i ve variantě Gisela. Jméno nemá mužský protějšek. Domácími podobami jména jsou Gizi, Gizka, Gizelka, Gizenka, Gizuška, také Zela nebo Zelka.

Jméno Gizela se vyskytuje i ve slovenštině. Anglická a německá podoba jména je Gisela, příp. Gisella, francouzská pak Gisele (Žizel). Španělé jméno užívají jako Gisela, Italové jako Gisella, Maďaři jako Gizella.

V naší zemi není jméno často užíváno, některou z variant má celkem na sedm stovek žen.

Jméno Gizela nosila uherská královna Gizela Bavorská, rakouská arcivévodkyně Gisela Habsburská nebo německá královna a římská císařovna Gisela Švábská. Na Slovensku byla velmi oblíbenou tzv. první muzikálovou hvězdou paní Gizela Venclová, současnicí je pak zpěvačka a muzikálová herečka Gizela Oňová. Z českých nositelek jmenujme sochařku Gizelu Šabókovou.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account