Výtečnou kávu, kterou své drahé polovičce, rodičům nebo kamarádům připravujete zajisté s láskou, můžete navíc doplnit drobným detailem v kávové pěně. Umění latté art neboli malování do mléčné pěny už dávno není jen výsadou zkušených baristů a díky pár jednoduchým trikům ho hravě zvládnete i z pohodlí domova. Přinášíme tipy Srđana Hadžiosmanoviće, kávového odborníka značky L’OR, který prozradí, jak vytvořit to nejkrásnější pěnové srdce.
Důkladná příprava
Než se pustíte do práce, připravte si vše, co na dokonalé překvapení budete potřebovat. Logicky začněte volbou kvalitní kávy, vybírat můžete například z portfolia prémiové francouzské značky kávy L’OR, která nabízí široký sortiment napříč celým kávovým spektrem. Při přípravě se neobejdete ani bez kvalitního plnotučného mléka či vhodné alternativy rostlinného mléka s vyšším obsahem tuku a proteinů. Jen tehdy totiž docílíte krásně vyšlehané a dlouhotrvající pěny. Kromě kvalitních ingrediencí je nezbytné mít k ruce také napěňovač s tryskou, případně ruční či automatický napěňovač, a nerezovou konvičku s úzkým hrdlem.
Bez espressa to nepůjde
Italské espresso je základem přípravy všech mléčných variant, a proto byste jeho zvládnutí neměli podcenit. Doporučujeme dodržovat základní parametry pro přípravu espressa. „Objem tradičního italského espressa je asi 30 ml. Vždy se chystá ze 7-9 gramů čerstvé a jemně umleté kávy. Pokud budete váhat nad velikostí hrníčku pro cappuccino, doporučuji zvolit porcelánový šálek o objemu 150 ml, který dobře uchová teplo. Před přípravou nezapomeňte hrníček nahřát,“ radí Srđan Hadžiosmanović, odborník značky L’OR.
Jak vyšlehat mléko?
Pokud máte přípravu espressa v malíčku, můžete se přesunout k přípravě mléka. Nezapomínejte, že by mělo obsahovat alespoň 3,5 % tuku, být čerstvé a vždy vychlazené. Zvolit ale můžete i alternativní rostlinná mléka, důležité je ale vybrat správnou variantu: „Vhodné jsou například speciálně upravené rostlinné nápoje pro baristy. Osobně doporučuji ovesné mléko, které může mít stejně dobrou pěnu jako kravské, pokud je správně našlehané. Použít můžete také sójové a mléko s vyšším obsahem proteinů a tuku,“ říká Srđan Hadžiosmanović.
Před samotným šleháním pak dbejte na čistotu: „Než začnete se šleháním, doporučuji trysku profouknout, abyste ji zbavili nečistot zkondenzované vody. Konvičku poté naplňte zhruba do poloviny podle požadovaného množství mléka,“ radí odborník značky L’OR a dodává, že nejlepších podmínek pro napěnění mléka dosáhnete jen tehdy, bude-li při šlehání mezi konvičkou a tryskou 45 stupňový úhel.
Čas na napěnění mléka
Máte-li vše přichystané, můžete začít: „Trysku ponořte asi centimetr pod hladinu, při šlehání konvičku držte rovně a ve stejné poloze, jen ji jemnými pohyby posouvejte dolů,“ říká Srđan Hadžiosmanović. Ze správně nahřátého mléka by se nemělo kouřit, konvička by však měla být rozpálená. „Mléko šlehejte do doby, kdy na konvičce udržíte ruku. To je nejpraktičtější systém odhadu správné teploty mléka, která by neměla překročit 70 °C. Na závěr jemně sklepněte a kružte konvičkou tak, aby se mléko hezky promísilo s pěnou přes stěnu konvičky,“ popisuje kávový odborník značky L’OR. Po dokončení nezapomeňte trysku vyčistit stejným způsobem jako na začátku. Občas zůstane mléko uvnitř trysky, kde může rychle zkysnout, což by velmi negativně ovlivnilo budoucí přípravu mléčných variant kávy.
Vlastníte-li automatický napěňovač, o nic se starat nemusíte, veškerou práci totiž odvede za vás. Alternativou je i french press, který představuje nejjednodušší způsob, jak mléko napěnit bez napěňovače.
Srdce z pěny
Pokud máte perfektně připravené espresso a krásně našlehanou mléčnou pěnu, je na čase pustit se do malování. Celé umění latté art v podstatě spočívá v tom, jak správně nalít vyšlehané mléko do espressa: „Pěnu nalévejte krouživými pohyby a rovnoměrnou rychlostí asi z pěticentimetrové výšky. Jakmile budete zhruba ve tří čtvrtinách šálku, přibližte se k hladině a lijte, dokud nevznikne náznak kolečka. Záležet si pak dejte zejména na posledním grifu, který veďte zepředu dozadu hrnečku. Ten vytvoří požadovaný tvar srdce,“ uzavírá kávový odborník značky L‘OR.
Zdroj: L´OR
Foto: se souhlasem značky L‘OR
už jsem to viděla v TV, jak se to dělá, je to krásná záležitost, ale moje káva je turek bez ničeho, tak není potřeba toto umět. Kávovar doma ani nemáme a nechceme mít 🙂
Tak tento článek mě zaujal. Sice si vystačím se svou obyč kávou, nebo v kávovaru latté bez srdíčka, ale moc mě zajímal postup a konečně pěkně vysvětlené, díky.