Ponořit nohy do horké vody může udělat stejnou službu jako koupel celého těla. Spolu se správnými přísadami můžeme naše tělo léčit a stimulovat.
Jedna z nejoblíbenějších relaxačních metod, které si můžete zařídit přímo doma, je koupel. Napustit vanu horkou vodou, přidat voňavou pěnu a pak se do toho všeho naložit na několik desítek minut. Někdy si ale nemůžete dovolit ten luxus. Nebo možná máte v koupelně jen sprchový kout. V takovém případě přichází na řadu koupel nohou, která má velmi podobné účinky.

Co se děje s nohami během koupele?

Jakékoliv použití vody na kůži má reflexní účinky na cévy v našem těle. Koupel nohou tedy působí nejen přímo na nohy, ale i na celý lidský organismus. Když ponoříme nohy do horké vody, ta přivede do nohou krev i ze vzdálených částí organismu. V případě, že máme někde v těle zánět nebo infekci, postižené místo je překrvené. Horká voda dokáže ulevit zanícenému místu tím, že odvede přebytečnou krev do nohou. Naopak z míst, která jsou neprokrvená, horká voda neodčerpá krev vůbec. Koupel nohou si tak můžeme dopřát i v případech, že nás bolí hlava, v krku, jsme nachlazení apod.
Horká lázeň stimuluje krevní oběh, zvýší naši teplotu a tím i zvýší aktivitu bílých krvinek, které bojují proti virům. Jakmile tedy ucítíme, že na nás leze chřipka nebo nachlazení, vykoupeme nohy v horké vodě.
Dalším pozitivním účinkem lázně je uvolnění svalů, takže koupelí nohou zároveň relaxujeme. Koupel pomůže také proti nespavosti a stresu. Při horké koupeli se můžeme trochu zapotit a díky tomu z těla dostaneme zákeřné toxiny.

Zrnko nebo kapka štěstí
Ke koupeli nohou stačí obyčejný kyblík, do kterého napustíme vodu. Existují také speciální přístroje na koupel nohou, které mají navíc funkci bublinek a masáže.
Do koupele nohou můžeme vhodnou přísadu. Záleží, jaký chceme, aby měla koupel účinek. Sehnat se dají koupelové oleje nebo soli.
Pokud jsme unavení a hledáme způsob, jak se nakopnout, můžeme do vody přimíchat citronovou trávu. Ta nám dodá energii a už se nebudeme cítit ospalí. Unavený organismus probudí také rozmarýn nebo mořská sůl.
Meduňku nebo levanduli si do koupele přisypeme v případě, že se chystáme spát. Náš spánek bude kvalitnější.
Když nás bolí nohy, jsme nervózní a napjatí, můžeme zkusit přísadu s rozmarýnem.
Jestli  nás bolí svaly nebo trpíme dokonce revmatismem, doporučuje se do koupele nohou přidat arniku.

Když horká voda škodí

V případě, že trpíme na křečové žíly, bude lepší se koupeli nohou v horké vodě vyhnout. Cévy se v horku rychle roztahují a v chladu zase stahují. Větší výkyvy teplot proto nemocným cévám nesvědčí. Nepružné a slabé cévy nedokážou tak rychle reagovat na změnu teploty. Mohli bychom poškodit jejich slabé a nepružné stěny.

Jak zakončit koupel

Po koupeli nohy pořádně osušíme, namažeme oblíbeným krémem a půl hodiny neděláme nic namáhavého.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account