O zero waste jste již pravděpodobně slyšeli. O nakládání s odpady se poslední dobou hojně diskutuje i v běžné populaci. Velké množství lidí si začíná uvědomovat, že je potřeba s odpadem zacházet tak, aby nepoškozoval životní prostředí a vznikalo ho co nejméně.

Co můžete pro snížení množství odpadu udělat ve vaší domácnosti?

Co je to zero waste

Zero waste je environmentální filozofie a životní styl, který se zaměřuje na snížení produkce odpadu a minimalizaci jeho dopadu na životní prostředí. Cílem tohoto konceptu je snížit spotřebu zdrojů, opětovně využít a recyklovat materiály, aby bylo dosaženo co nejmenšího množství odpadu a odpadních materiálů.

Zásadní myšlenkou je, že věci by měly být navrženy tak, aby byly trvale udržitelné a snadno opravitelné nebo recyklovatelné, aby se tak předcházelo vzniku odpadu, který by jinak skončil na skládkách nebo v horším případě v přírodě.

Zero waste hnutí usiluje o podporu ekologického povědomí, zodpovědného chování a ochranu životního prostředí pro budoucí generace.

Zero waste = žádný odpad.

Foto: Pixabay

Jak mohu přispět

Všichni se můžeme podílet na zero waste životním stylu prostřednictvím několika různých strategií a postupů.

Zde je několik nápadů, jak začít:

  1. Omezte jednorázové výrobky: Nahraďte jednorázové výrobky, jako jsou plastové tašky, brčka, nádobí a ubrousky, trvale udržitelnými alternativami, používejte látkové tašky, kovová nebo skleněná brčka, keramické nádobí a látkové ubrousky.
  2. Nákupy bez obalu: Kupujte potraviny a jiné produkty v obchodech, které nabízejí zboží bez obalu nebo ve velkých baleních, a používejte vlastní nádoby na nákup potravin. Na nákup si noste vlastní sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo a vlastní látkovou tašku.
  3. Kompostujte: Zvažte kompostování organického odpadu z kuchyně a zahrady, kompostování pomáhá snížit množství odpadu, které končí na skládkách, a zároveň vytváří výživný kompost pro vaši zahradu.
  4. Opravy a obnova: Místo vyhazování starých nebo poškozených předmětů je zkuste opravit nebo obnovit, to prodlouží jejich životnost a sníží potřebu nakupovat nové výrobky.
  5. Recyklace v domácnosti: Ujistěte se, že třídíte svůj odpad správně a odevzdávejte ho k recyklaci, pokud je to možné. Před nákupem nových výrobků zvažte, zda je lze recyklovat nebo zda obsahují recyklované materiály.
  6. Úspora energie a vody: Používejte úsporná zařízení a technologie, jako jsou LED žárovky a energeticky úsporné spotřebiče. Šetřete vodou například instalací šetrných sprchových hlavic a opravou unikajících kohoutků.
  7. Sdílení, půjčování a výměna: Zvažte sdílení, půjčování nebo výměnu věcí s rodinou, přáteli nebo sousedy, aby se snížila potřeba kupovat nové věci.

Pamatujte, že se nemusíte řídit všemi výše uvedenými pravidly, i když do svého života zařadíte třeba jen tři pravidla, na přírodu a životní prostředí to bude mít velký vliv.

Foto: Pixabay

Pořiďte si popelnice na třídění odpadu

Aby vám šlo třídění lépe od ruky, pořiďte si domů malé popelnice nebo boxy na tříděný odpad, kam budete vyhazovat papír, plast a sklo. Můžete si je polepit nálepkami abyste se v nich lépe orientovali a třídění odpadu tak učit i vaše děti již od raného věku.

V každé domácnosti by měla být samozřejmostí popelnice na směsný odpad. Pokud vlastníte zahrádku, můžete přemýšlet o pořízení nebo výrobě kompostéru, věřte, že kvalitní kompost vaše rostliny jedině ocení a navíc nebudete muset utrácet za drahá hnojiva.

Víte, že?

Na závěr si uvedeme pár zajímavých dat:

  • plasty a plechovky se rozkládají 100 až 1 000 let
  • igelitovému sáčku trvá 25 let než se plně rozloží
  • poměrně dlouhou dobu rozkladu mají i cigaretové nedopalky – rozklad trvá 15 let
  • alobal má přibližnou dobu rozkladu 100 let
  • jednorázové dětské plenky 250 let
Foto: Pixabay

Foto: Shutterstock, Pixabay

Tagy:
11 Komentářů
  1. co sa da triedim a recyklujem

  2. HelenaSvatková 1 rokem ago

    Třídění odpadu na zero je u nás v rodině samozřejmostí, od doby se začalo vše třídit a jak přibývaly kontejnery na různé odpady.

  3. Kristýna Štírová 1 rokem ago

    Tahle myšlenka je samozřejmě strašně pěkná, nicméně ono je to taková utopie, takže asi tak. 🙂 Přeci jenom, dokud internetové obchody balí dvě malé blbosti do velké krabice a plné plastu, tak se s tím nedá nic dělat. I proto mám ráda e-shop https://www.kaupu.cz/ kde na tohle hodně dbají a balí to tak, aby to bylo co nejvíce ekologické. 🙂 Ostatně dneska ty možnosti jsou. Znám to z práce, kde tohle taky řešíme. 🙂

    • Lenka Hudečková 1 rokem ago

      Někdy se mě e-shopy ptají, zda si připlatím ekologické balení, když to jde, ráda si ho připlatím…opravdu mě také vytáčí, když přijde něco malého v obří krabici plné plastových polštářků a ještě bublinek …

  4. NelaVávrová 1 rokem ago

    Snažíme se přispět a řídíme se rady. Jediné co bych hned vyměnila nebo zrušila jsou nově papírové brčka. Když jdu a dám si někde domácí limonádu, frappé, drink. Než donesou drink a člověk se zapovídá, tak je papírové brčko rozmočené a plave v drinku odpad, nevím co bylo příjemnější 🙁

  5. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Řídím se několika radami, odpadu je opravdu hodně.

  6. Jo a ještě jsem zapomněla, že třeba i suším skořápky od vajíček a staré pečivo, to pak dávám kamarádce pro slepičky. Použitelný textil a obuv nabízím nejprve v okruhu kamarádek, zbylé jde pak do určených kontejnerů.

  7. Třídíme, třídíme čím dál tím víc, ale zase se úplně nehroutím z toho, když do směsného odpadu hodím něco, co by tam být nemělo. Bydlíme na malém městě, dost mi tu chybí kontejnery na bio odpad. Jinak bezobalový obchod tu také nemáme a mikrotenové sáčky, které vezmeme v obchodně na ovoce, zeleninu a pečivo, tak ty pak používám doma a nemusím je kupovat.

    • Lenka Hudečková 1 rokem ago

      i my sušíme skořápky a dáváme je přátelům, fochy od vajec se také používají až do jejich dokonalého zničení. Kolují.
      Zrovna tak různé papírové tašky, ale i dárkové jsou u nás sdílené a používají se stále dokola, dokud drží. Pak jsou vytříděné dle jejich materiálu.
      Mikrotenové sáčky používáme dokola než jdou do plastů.
      Oblečení – tam to mám stejné…jako ty..

  8. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Plechovky nemíváme, jen občas od rajského protlaku..nebo od fazolí..
    Odpady třídím už více než 25 let, spolu se mnou i manžel, dcera a její rodina. Taky můj skoro 86. letý tatínek třídí aspoň plasty a papír.
    Bohužel, u nás v malém městě, nelze nakupovat bez obalů, což mě často i mrzí.
    Ale například již před několika lety jsem si pořídila sáčky na zeleninu a ovoce, aby nebylo tolik mikrotenových sáčků.
    Drogerii se snažím kupovat v náhradních baleních a dolévám..
    alobal používám opakovaně, dokud to jde, totéž i třeba pečící papír.
    Nekouříme, nepijeme 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account