Jaro je perfektní čas na detox. Tentokrát zapomeňte na detox vašeho těla nebo šatníku. Nyní, víc než kdy jindy, se naše chytré telefony staly nezbytným nástrojem pro udržování vztahů jak v reálném tak virtuálním světě. Ale s neustálým přílivem informací, které se mísí s vtipnými memes a dokonalými selfíčky je naše mysl často přetížená informacemi. Pochybnosti, zmatek a zbytečné obavy jsou pak perfektním virtuálním koktejlem, díky kterému při každém rolování feedu zjišťujeme, že náš život má k dokonalosti víc než daleko. Přestože to tak vlastně vůbec není… Změňte tento vzorek, který se během pouhého okamžiku snadno může začít jevit jako začarovaný kruh trápení, ještě dnes. Naše rada? Vyhraďte si chvilku času na jarní úklid vašeho digitálního prostoru a znovu získejte pocit kontroly. 

Jak uklidit svůj Instagram v pěti jednoduchých krocích?

1. Nebojte se dočasně (nebo permanentně) přestat některé profily sledovat

Koho aktuálně sledujete na Instagramu? Jsou to přátelé, známí, kamarádi, veřejně známé osoby, influenceři? Hledáte na sociálních sítích zároveň také zprávy? Pokud ano, neměli by to být profily, které si díky vyvolávání paniky zvyšují svůj dosah. Vyberte si pouze 3 ověřené a důvěryhodné místa (lokální či mezinárodní) a ty si přidejte do sledování. Nebudete se tak potýkat s neustálým přísunem zpráv a přesto budete mít přehled, co se u vás nebo ve světě děje. Pokud jde o účty, které sledujete pro zábavu nebo inspiraci, Instagram nabízí vestavěné nástroje, které mohou pomoci zefektivnit váš feed. Chcete-li snadný způsob, jak sledovat, koho sledujete, aniž byste museli procházet všechny účty, klikněte na své sledující – první kategorie, které se objeví jsou účty, se kterými jste nejméně interagovali, a druhá kategorie jsou účty, které se ve vašem zdroji zobrazují nejčastěji.

Foto: Shutterstock

2. Ztlumte ty, kteří vás nečiní šťastnými

Může to znít jako samozřejmost, že budete sledovat jen účty, které vás baví, ale mnohdy je nám hloupé dát „unfollow“ kamarádům, které by vaše reakce třeba mohla nějak zranit nebo mrzet. Často se tak můžete dozvědět všechny podrobnosti o jejich životě, o které třeba ani nemáte zájem. Nemluvě o nevyžádaných radách o cvičení nebo vaření. Na druhou stranu váš feed, vaše pravidla. Pokud se necítíte dobře při konzumaci jejich obsahu, využijte tlačítko pro ztlumení jejich příspěvků a stores a dopřejte si zasloužený oddech. 

3. Přijměte, že potvrzení o přečtení zprávy v direktu neznamená, že vy nebo vám někdo dluží odpověď

Vzhledem k tomu, že stále trávíme více času na svých telefonech, všichni pravděpodobně i na sociálních sítích komunikujeme. I když je logické, že byste potenciálně mohli očekávat bleskovou odezvu na vaši zprávu a vaši sledující zase u vás, buďte opatrní. Přestaňte se cítit provinile, že nestíháte odepsat hned. Všichni denně řešíme problémy běžného života, chceme trávit čas s rodinou nebo jsme prostě v práci, a proto je logické, že odpověď nemusíte dát nebo nemusí přijít okamžitě. Uložte si zprávu do „obecných“ v doručené poště a pokud budete mít náladu (nebo čas) odpovězte až se to bude hodit. Zároveň neváhejte použít k odpovědi emotikony, které vám čas u obrazovky telefonu výrazně zkrátí. 

Foto: Shutterstock

4. Nemějte pocit, že neustále musíte přispívat na sociální sítě, abyste zůstali se svými sledujícími v kontaktu

Někdy může nezveřejnění ničeho říci více, než by kdy dokázala jedna fotka. Pro některé to možná bude znamenat sebeizolaci, ale pro jiné by to mohlo být o analogičtějších formách sebereflexe. Je v pořádku nebýt tím, kdo je neustále online. Třeba jen na chvilku. 

5. Najděte si nové účty, které vás budou bavit

Pokud cítíte potřebu uniknout, potřebuje špetku humoru nebo přímočarou vizuální stimulaci, prozkoumejte nové účty. Ať už se jedná o zahradnické vychytávky, fanklub pokojovek, memes s domácími mazlíčky nebo astrologii. Může to být impulzem pro nový koníček nebo životný styl. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Dove

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Na Instagram nechodím a FB mě nijak nebaví.., tam jdu jen, když mám čas a chuť…

  2. Jsem již starší generace a tudíž závislost tohoto směru jde mimo mě. Ne, že bych se od nich úplně oprostila, ale nakouknu, pořeším, co potřebuji a jdu od toho…

  3. NelaVávrová 2 roky ago

    Nová doba :/ I já sama používám sociální sítě, bohužel mi už několikrát i pomohly než uškodily….Takže pokud to člověk nepřehání, tak nemá důvod je vyřazovat. Nesmí být na nich zavislý, ale žít reálný život…

  4. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Pěkný článek.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account