Nedávno jsem jedním tahem přečetla knihu “Máma má alzheimera”, kterou napsal podle vyprávění příbuzné mladý autor Luboš Hacela (1984).
Skutečný příběh rodiny, která se starala o maminku trpíci Alzheimerovou chorobou. Jak se vypořádali s nemilosrdně se zhoršujícím stavem způsobujícím vzájemné odcizování?
Jak se srovnali s tím, že se pro maminku postupně stávají bezejmennými tvářemi, které vůbec nepoznává?
Jak řešili nutné praktické změny související s devastující nemocí?
Odpovědi najdete v tomto upřímném vyprávění.
Byla jsem z knihy dost mimo, ale říkám si, že je asi dobré vědět, co se nám brzy může v rodině přihodit.
Užívejte si svých blízkých, dokud je čas.
Ve chvíli, kdy se dozvíte, že vaše máma má alzheimera, je vám vcelku jedno, zda tuto nemoc způsobuje pokročilý věk, hliníkové soli nebo nezdravá strava. Jediná informace, která se vám zavrtá do mozku, je to, že na Alzheimerovu chorobu neexistuje lék. Zdravotní stav vaší maminky se začne nemilosrdně zhoršovat a vy se budete vzájemně čím dál víc odcizovat. Milovaná osoba se vám před očima změní v někoho zcela jiného, než koho jste tolik let znali. Vy se pro ni časem proměníte v bezejmennou tvář, kterou vůbec nepoznává. Přes fyzickou blízkost budete od sebe na míle daleko. Společné vzpomínky zůstanou jen ve vaší hlavě. A nejde s tím dělat absolutně vůbec nic. Dovolte mi, abych vám vyprávěl, jak se s důsledky tohoto nepříjemného onemocnění vyrovnávala naše rodina. Nebude to jednoduché čtení, ale pokuste se poučit z našich chyb. Nikomu bych nepřál, aby si musel podobnou diagnózu vyslechnout, ale pokud by se tak nedej bože stalo, budete aspoň trochu tušit, do čeho jdete.
Člověk by měl vědět, aby nebyl nemile zaskočen, na druhou stranu mám nyní tak nějak svých starostí dost a četbu potřebuji spíše oddychovou….ale díky za tip.
já vím, ale kniha je fakt zajímavá…a vlastně v něčem se trochu prolíná s knihou Můj syn feťák …
Zajímavá knížka, snad někdy… děkuji.
rádo se stalo :-), vy ještě máte čas nad tímto tématem přemýšlet ♥