Přestože jsou IT (zkr. informační technologie) obory považovány za mužské, proniká do nich stále více žen. A z opodstatněných důvodů. Právě ženy totiž mají úplně jiný vhled a dokáží technologie vnímat z trochu jiného úhlu pohledu. Podívejme se, jak se vyvíjelo ženské postavení v IT, kde se vzaly mýty, které panují a co je na nich pravdy.
Programování bylo ženskou profesí
Přesuňme se teď do období před 80 lety, kdy se počítačové technologie začaly vyvíjet. Období 2. světové války mimo jiného znamenalo odliv mužů do válečných oblastí, a tak se ženy chopily toho, co by pro ně pravděpodobně jinak zůstalo zapovězeno.
Možná už tušíte, že to byly právě ženy, které díky tomu vyvíjely technologie. Za jednu z prvních programátorek, který navíc pracovala ve vedoucí pozici, je považována Kathleen McNulty. Ostatně i za historicky prvního programátora byla žena – Ada Lovelace, a to dokonce o 100 let dříve.
V počátcích oboru, byla profese programátora ryze ženskou. Přesto se v průběhu let jejich jména “ztratila” a do popředí se dostala zejména ta mužská. Programování totiž začalo být mnohem složitější a muži se oboru chopili, začali zakládat profesní sdružení, do kterých ženy neměly přístup. A tím pádem neměly přístup ani ke vzdělávání, které bylo k práci v IT firmě vyžadováno.
Ve společnosti se objevují mýty, které odradí spoustu žen
Jak se ženy z IT postupně vytrácely, začaly vznikat mýty, které se naneštěstí objevují dodnes:
Ženy nejsou tak dobré v matematice nebo informatice
Racionální základ tvrzení asi přeci jen najdeme. Ženy obvykle v porovnání s muži vynikají v tzv. měkkých dovednostech. Jsou více citlivé, empatické, zatímco muži racionálnější a analytičtější. To ale neznamená, že se to nemůže změnit. S odhodláním a chutí se učit mohou ženy dosáhnout naprosto stejných výsledků. A ostatně právě v těchto dovednostech mají ženy obvykle navrch.
Po třicítce už není možné změnit obor
Proč ne? Navíc jako ženy máme obrovskou výhodu – rodičovskou dovolenou, na které stále zůstáváme častěji my. A pokud se pustit do nějaké změny, tak právě tohle období je skvělou příležitostí.
Slýcháte od okolí, že byste se měla věnovat dětem a kariéru odložit? Neexistuje žádný racionální důvod, proč by to tak mělo být. Řiďte se jen tím, co vyhovuje vám a vaší rodině.
Ženy mají ve skutečnosti pro IT lepší předpoklady než muži
Proč a jak mýty vznikají, je asi celkem jasné. Naneštěstí se ale šíří i mezi ženami, které by do IT oboru chtěly proniknout. Tak to pojďme změnit.
Často se opakuje, že ženy vynikají v měkkých dovednostech, ovšem už málokdo dodává, že právě ty jsou nezbytné. Konkrétně například programování vyžaduje trpělivost a smysl pro detail, proto mají ženy pro počítačové programování paradoxně přirozený talent a studium pro ně není tak náročné.
Nárůst žen v IT spatřujeme až v posledních letech. Největší roli hraje pochopitelně zrovnoprávnění žen a velká podpora řady organizací. V České republice je to například Czechitas a jejich kurzy základů IT, datové analýzy, digitálních dovedností, testování nebo programování věnované výhradně ženám. Z více než 12 000 absolventek se řada z nich podílí na tom, že množství žen v IT oborech vzrostlo v České republice na 10 %. A když to dokázaly ony, zvládnete to také. Už brzy se můžete inspirovat příběhy některých z nich.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Czechitas, NCWIT, Wikipedia Commons
Autorka: Alena Teclová
Ženy mají pro spoustu věcí víc předpokladů, než můži 🤫
Skvělý článek 👌