Důvodů, proč se začít učit cizí jazyk má každý spoustu. Umět mluvit cizí řečí nám otevírá nové pracovní příležitosti, co se týče angličtiny, tak ta je v dnešní době už téměř povinnost. Můžete také snadněji cestovat, potkávat nové zajímavé lidi, lépe se vzdělávat v oblastech, které vás zajímají a poslouchat hudbu a sledovat filmy a seriály ze zahraničí. Bohužel, naučit se cizí jazyk není otázkou týdnů, většinou ani měsíců, ale spíše několika let. A s tím přichází úskalí, proč s tím skončit. V tomto článku vám přiblížím nejčastější úskalí při učení se nového jazyka, abyste věděli, na co si dát pozor a zároveň vám dám rady, jak se těmto situacím vyvarovat.
Nemáte motivaci? Začněte s proč.
Možná vám tohle připadá jako banální problém, ale jde o nejstěžejní věc, kterou si musíte ujasnit. Proč se chcete naučit nový jazyk? Těch důvodů může být spousta. Když jsem se učila anglicky, tak moje největší motivace byla cestování a schopnost se domluvit. A samozřejmě také čtení knih v angličtině, jelikož mnoho knih není přeloženo. Na tohle byste měly stále myslet, abyste motivaci neztratily.
Myslíte, že to nezvládnete? Rozkouskujte si váš cíl na male cíle.
Od vaší motivace se odvíjí také váš dlouhodobý cíl. Pokud se chcete naučit anglicky, abyste se lépe domluvily se zahraničními kolegy v práci, měly byste se zaměřit na angličtinu z pracovního prostředí. Nemyslete na to, že se musíte zdokonalit v organizování schůzek, v prezentování, v telefonování, ve vyjednávání a tak dále. Rozkouskujte si váš cíl na malé cíle. Soustřeďte se např. na prezentování a začněte se svým představením. Naučit se, jak se představit publiku se zdá jednodušší a dosažitelnější, než umět dokonale celou obchodní angličtinu, souhlasíte?
Nemáte na učení čas? Stačí 10 minut denně.
Jako nejvhodnější způsob učení u dospělých se ukázala být metoda mikro učení. Čili ne 2 hodiny, ale klidně jen 10 minut denně. Snažte se být flexibilní a několik minut denně si určitě vždy najdete. Pro ty z vás, které umí anglicky a zajímá je další jazyk, mohu doporučit aplikaci Language transfer. V této aplikaci posloucháte nahrávku lekce studenta s lektorem. Nepotřebujete nic jiného, než poslouchat, takže se můžete učit i když jdete do práce. Pokud se naopak chcete naučit anglicky, můžu z vlastní zkušenosti doporučit aplikaci Voxy, kterou jsem začala používat jako benefit v zaměstnání. Je velice flexibilní a díky umělé inteligenci mi nabízí jen lekce, které mě baví a zajímají. Krom klasických lekcí si zde procvičuji i mluvení na skupinových lekcích se studenty z celého světa.
Nebaví vás to? Nenašli jste tu správnou formu učení pro vás.
Najděte takový způsob učení, který vás bude bavit. Máte rády seriály, hudbu, zvířata, zahrádkaření? Učit se podle učebnice už dávno není standard. Najděte si to, co vás zajímá a učte se cizí jazyk na tom. Filmy a seriály máme rády všechny. Stáhněte si doplňek Language reactor do prohlížeče Google Chrome a můžete sledovat seriály nejen na Netflixu s českýma a cizíma titulkama zároveň.
Chcete se rychle zlepšit? Vycestujte!
Rada na závěr: Je velmi důležité zažít si jazyk v jeho domácím prostředí. Můžu vám garantovat, že i samy na sobě během několika dní pocítíte takový pokrok, který jste u sebe doma necítily.
Závěrem bych vám ráda popřála hodně štěstí. Z vlastní zkušenosti vím, že jedině pravidelnost mi pomáhá k dosažení mých cílů. Ať už jde o učení se angličtiny, přečtení 40 knih ročně, stále platí, že základem je pravidelně si vyčlenit čas na danou aktivitu a půjde to. Držím vám palce.
Autor: Anna Beňadiková
Foto: se souhlasem společnosti EnvatoElements
Dobrý den, mně hodně pomohlo to, že jsem si z učení jazyka udělala rutinu. Obecně při vzdělávání není důležité učit se tři hodiny denně, ale učit se každý den. A tak jsem k tomu aspoň na pět minut každý den sedla, až se z toho stala rutina. A pak jsem na https://www.cbdb.cz/zebricek-dle-hodnoceni-knih procházela žebříčky knih v angličtině, které jsou vhodné pro začátečníky a spojila příjemné s užitečným. 😉
Dobrý den,
úplně s vámi souhlasím! 🙂