Při pomyšlení na stáří si spoustu lidí představí nemoc, osamělost nebo jiné negativní aspekty života. Jde to ale i jinak? Můžeme stárnutí ,,hacknout“ a zpomalit jej? Můžeme! Díky komplexnímu přístupu k ženskému zdraví, kterému se věnuji, vám v seriálu o biohackingu srozumitelně napovím, jak na to.
O co tedy jde?
Biohacking značí fyzickou a mentální odolnost. Prakticky? Vybavujete si, kdy naposledy jste někam spěchali a byli ve stresu? Přecitlivělý nervový systém, tělo, které je v disharmonii a jednoduše nefunguje tak, jak by mělo. Ideální prostředí pro rychlé stárnutí a následnou nemoc. Jak ale dostat své tělo zpět do rovnováhy a zároveň si užívat samotnou cestu?
Princip č. 1: Nastavení mysli neboli mindset
Mnoho lidí přitahuje biohacking, protože je cool a sexy. Kdo by přeci nechtěl být tou nejlepší verzí sebe samého?! Všichni to však známe – každá cesta, která na konci přinese ovoce (v tomto případě kvalitní stáří), není jednoduchá. Je třeba mít dostatečnou dávku odvahy, kritického myšlení, intuice a disciplíny. Děsí vás to? Není se čeho bát. Čím více informací budete mít, tím jednodušší pro vás bude přijmout zodpovědnost za své zdraví i život. Takže, chcete se cítit dobře, zdravě a vidět vyrůstat i dospívat svá vnoučata? Tak začněte pracovat na tom, aby vám bylo co nejlépe!
Princip č. 2: Sebeměření
Zní vám tento pojem jako ze školních lavic? Zkuste se tedy na chvíli oprostit od jeho negativního náboje, zapomeňte na centimentry nebo kilogramy, které se vám při přečtení vybavily a přečtěte si, co sebeměření znamená ve spojení s biohackingem.
Při jakékoliv změně je důležité si říct, kde se nacházíte teď a kam se chcete posunout. Až totiž dosáhnete pomyslného milníku, bude vám motivací, jakou cestu jste ušli. Takovým výchozím bodem při začátcích s biohackingem mohou být například výsledky základní biochemie s potravinovými intolerancemi. Testy, které si jako samoplátce můžete nechat udělat v jakékoli laboratoři nebo se jednou za dva roky domluvit s vašim praktickým lékařem v rámci preventivní prohlídky. Uvidíte tak černé na bílém, na čem je potřeba co nejdříve začít pracovat.
Pokud se vám příčí jakékoliv krevní testy, které nejsou nezbytně nutné, můžete dát na svůj pocit. To znamená, že začnete pozorovat signály vlastního těla. Jak se cítíte ráno po probuzení – odpočatě nebo snad ještě více unaveně než večer? Jakou máte stolici? Cítíte se spokojeně a šťastně? Vše vám může dát nápovědu.
Princip č. 3: Odolnost proti stresu
Známe to všichni. V práci hoří termíny, povinností nad hlavu, děti, rodiče, uklizená domácnost. Důsledky, které ze stresových situací plynou pro naše tělo většinou poznáme po psychické stránce – únava, emoční nestabilita, nechutenství. Co za tím ale opravdu stojí, je náš nervový systém. Ten ztrácí díky negativnímu stresu svou odolnost.
Jak získat zpět ztracenou odolnost?
Abychom mohli začít pracovat na odolnosti našeho nervového systému, je potřeba mít v rovnováze následující tři směry: Fitness, Wellness a Stillness. Většina vrcholových sportovců nebo manažerů zaměřuje svou pozornost pouze na první dva. Nepatříte mezi ně i vy?
Fitness neboli pohyb je součástí našeho každodenního života. Nemyslí se tím ale zvedání činek ve fitku, ale jednoduše jakýkoliv pohyb, třeba odpolední procházka. Pod pojmem Wellness hledejme odpočinek, terapii nebo otužování se. Ovšem aby vše fungovalo, jak má, je potřeba i Stillness, čili stav klidu jak v těle, tak v mysli. K němu vám dopomůžou činnosti jako je meditace, dechové techniky nebo všímavá chůze. Jednoduše vše, při čem se cítíte být tady a teď, uvolnění. V tom je pravá síla, která se ukrývá v každém z nás.
Všechny výše zmíněné principy mohou být v kombinaci se zdravým životním stylem pomocníky k pomalejšímu stárnutí. A i když se stáří koneckonců nevyhneme, můžeme si ho díky pevnému zdraví užít s elegancí, hravostí a lehkostí. Úplně nejdůležitější je ale nebrat vše v životě tak vážně. Lidé, kteří se často smějí a dokáží si ze sebe udělat legraci, mají prostě lehčí život. V jejich svalech se nekumuluje napětí, které jinak stárnutí urychluje. Tak nám dejte vědět, čemu jste se dnes zasmáli!
Foto: archiv Veroniky Allister
Autorka: Veronika Allister
A čemu jsme se doma zasmáli, měli jsme tu týden vnoučka (rok a půl) a s ním se člověk hodně nasměje 🙂
Tomu rozumíme, děti jsou radost! 🙂
zajímavé, ale asi raději budu stárnout přirozeně. 🙂
Ve společnosti rodiny jsem se zasmála, s jakou lehkostí berou nedostatky.
Tak to je krásné! 🙂