Pokud jste na tom stejně jako já a toužíte zhubnout, pak jste pravděpodobně jednou za život dodržovali nějaké striktní dietu: žádné sladkosti, žádné jídlo po osmé hodině večerní, žádné přílohy, jen maso, jen zelenina, jen polévky a tak dále. Co mají společného? Ovládnou váš život a zanechají ve vás pocit viny pokaždé, když šlápnete vedle. Jejich společným jmenovatelem je ale hlavně to, že prostě nefungují.

Podle průzkumů výživových poradců vyplývá, že většina lidí, kteří se rozhodnou držet jakoukoliv dietu, zhubnou během prvních šesti měsíců přibližně 5 až 10% své počáteční hmotnosti. Má to ale jeden háček: stejní vědci také zjistili, že alespoň jedna až dvě třetiny lidí, kteří nějakou dietu drželo, také získají nová kila během následujícího roku zpět. A mnohdy je to mnohem více než jejich počáteční váha.  

Přesto se k drastickým dietním opatřením mnohé z nás stále vracejí s pocitem: „Tentokrát už to bude jiné. Tentokrát už to zvládnu.“ Možná ano, ale jen v krátkodobém horizontu. Z dlouhodobého hlediska a ve chvíli, kdy opět začnete jíst „normálně“, kila začnou jít nebezpečně nahoru.

Dneska jsem se proto rozhodla vám říct, že to není vaše chyba. Diety vás skutečně připravují na neúspěch. Tady je důvod:

1. Dieta spouští přejídání

Silné omezení určitých potravin jednoduše zvyšuje vaše povědomí o nich. Jen si pomyslete: pokud víte, že byste tuto sladkost byste jíst neměli, vaše senzory v mozku vám dají impulz, že na ně máte opravdu velkou chuť. A to za normálních okolností ani vlastně sladké moc nejíte. Je vám tato situace povědomá? Zakázané ovoce prostě vždy chutná nejlépe. Jedna klinická studie vybrala 200 klinicky obézních dospělých osob a rozdělila je do dvou dietních skupin. Obě skupiny jedli vše s nízkým obsahem sacharidů, ale s tím rozdílem, že první měla melou snídani o 300 kaloriích. Druhá skupina jedla snídani o 600 kalorií, která zahrnovala i dezert. Lidé v obou skupinách zhubli v polovině studie průměrně o 14 kilogramů své váhy. Ale skupina se snídaní včetně dezertu pokračovala v hubnutí dál, protože jí jídelníček naprosto neomezoval. Omezení skupin potravin nebo démonizace věcí jako je cukr, může vést k pocitům deprevice, které se často projevují přejídáním nebo náhlými záchvaty „sněs, co můžeš“. To je opravdu sebezničující.

2. Černobílá pravidla pro jídlo nefungují

Seznam pravidel týkajících se potravin je velmi omezující a kdykoliv vám je někdo nastaví, může ve vás vyvolat silný pocit úzkosti. Zvlášť prohloubit se pak může při sociálním kontaktu. Například při oslavách narozenin s rodinou, společných obědech nebo na skleničce s přáteli. Místo toho, abyste na tyto události těšili, řešíte, jak se jim vyhnout, abyste nemuseli koukat na rodinu, jak si užívá narozeninový dort, který vy si dát nemůžete. To může vést k tomu, že se budete snažit minimalizovat tyto setkání na minimum a prohlubovat svůj pocit úzkosti, která je negativním vedlejším efektem restriktivní diety.  

3. Vaše dieta vám může zakazovat živiny, které vaše tělo potřebuje

Existuje spousta živin, které tělo potřebuje, aby fungovalo na 100 procent. Zejména při cvičení například výzkum ukázal, že schopnost vašeho těla doplňovat svalové zásoby klesá o 50 procent, pokud se najíte dvě hodiny po cvičení ve srovnání s tím, když sníte například oběd ihned. Pokud držíte jakoukoliv eliminační dietu, která vás povzbuzuje k tomu, abyste obětovali dobré praktiky pro „dodržování pravidel“ musíte udělat krok zpět a analyzovat přesně to, co děláte a proč. Kromě toho je pro vás ve skutečnosti prospěšná spousta běžných „neomezených“ potravin. Například mléko je zdroj energie, sacharidy zase podporují vaše cvičení. Pokud se opravdu soustředíte na to, abyste ze své stravy odstranili něco konkrétního, je důležité vědět proč a jaký to bude mít dopad. Zároveň je nutné zamyslet se, jak tyto živiny získat jiným způsobem. Například, pokud vás opravdu zajímá myšlenka jíst bez lepku, zeptejte se sami sebe, zda máte skutečně citlivost nebo to děláte jen proto, že bez chleba a rohlíků určitě zhubnete. Lepek totiž znamená vlákninu, železo a vitamíny B, které jsou pro váš zdravý životní styl zásadní. 

4. Prohlubujete v sobě pocit viny

Pocit viny trápí většinu z nás. Může to být například proto, že jsme včera zapomněli zavolat své matce, nebo jste zapomněli koupit oblíbenou svačinu svých dětí. Prostě jste zapomněli. Tlaku máme všichni v životě dost. Proč si přidělávat další? Poslední věc, co potřebujete je cítit se provinile, protože jste si k oblíbené ryby dali přílohu místo salátu. Pokud se přesto na sebe rozhodnete vyvíjet další tlak, mělo vaším poselstvím být jediné: žít zdravě. Připomeňte si, že žádné jídlo není ve své podstatě špatné nebo dobré. Zaměřte se na vyvážené stravování a pro zdravější přístup si povolte všechna jídla, která vás dělají šťastnou. Ano, i čokoládový dort jednou za čas!

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account