Poslední věc, kterou si na horách někdo přeje (a zvlášť já), je trčet venku při teplotách pod nulou a mrznout. Ať už se jedná o vaši první lyžařskou zkušenost nebo patříte mezi takzvané dovolenkové lyžaře jako já, mohlo by vás to nadobro odradit od tohoto skvělého sportu. Naštěstí, jak říká starý citát: „Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení.“
Pokud si nejste jistí, co si obléknout na lyže, postupujte podle tipů v tomto rychlém lyžařském průvodci a nemůžete šlápnout vedle. Budete tak mít jistotu, že zůstanete v teple a suchu, bez ohledu na rozmary horského počasí, takže se můžete soustředit na to nejdůležitější: zábava na svahu!
Co si obléknout na lyže?
Ve své nejjednodušší podobě se dobrý lyžařský outfit scvrkává na dvě části: dobrý systém vrstvení a funkční doplňky.
Oblékání do několika tenkých vrstev pomáhá zadržovat teplotu pokožky a je mnohem, mnohem funkčnější, než když si obléknete obrovskou bundu a budete vypadat jako z reklamy na Michelin. Vsaďte minimálně na 3 vrstvy. Základní vrstva, střední vrstva a voděodolná lyžařská bunda nebo kombinéza. Přidejte lyžařské ponožky, rukavice, brýle a hlavně nezapomeňte na čepici.
Jak se na lyžování oblékat ve vrstvách:
1. vrstva – základní
První věc, do které se vyplatí investovat, pokud jde o lyžování, je dobrá sada termoprádla. Je vyrobeno tak, aby vás jeho materiál udržel v teple. Může se jednat o různé hi-tech syntetické směsi materiálů nebo přírodní vlákna jako je merino vlna. Ty totiž umějí odvádět pot z pokožky, takže i přestože se zpotíte, oblečení zůstává suché. Tentokrát se proto při výběru vyhněte například bavlně, protože ta absorbuje pot a jakmile si sednete (například při jízdě na lanovce), začne na vašem těle chladnout. A to rozhodně není moc příjemný zážitek!
Tip: Pokud se vám nechce do termoprádla investovat, můžete použít i funkční legíny nebo tričko, které používáte na běhání či na jógu.
zleva: Tchibo, Odlo, Craft
2. vrstva – střední
V druhé fázi přidejte k základní vrstvě ještě funkční mikinu nebo tričko vyrobené z fleecu nebo vlny. Pamatujte, že dva lehčí svetry budou vždy teplejší než jeden tlustý. Ve velmi chladných dnech můžete přidat ještě zateplenou vrstvu v podobě lehké péřové vesty. Všimněte si, že většina profíků se při vrstvení vyhýbá střední vrstvě pro své nohy, a to je hlavně z důvodu, že během lyžování, snowboardingu nebo třeba sáňkování, dělá většinu práce právě spodní část těla, proto není nutné ji tolik zateplovat.
zleva: Tchibo, Columbia, Martes
3. vrstva – voděodolná
Vše korunujte nepromokavou vrstvou, která vás ochrání proti povětrnostním podmínkám jako je sníh, déšť nebo silný vítr. Kvalitní lyžařská bunda nebo kombinéza zajistí, že vám nebude zima, i když třeba svah nebude zalitý sluncem. Na trhu je řada bund s různými vodními sloupci, ale pro rekreační ježdění vám bude naprosto stačit vodní sloupec 5000 (v lepším případě pak 10 000). Tato vrstva je vždy obecně nejdražší, ale také nejdůležitější.
Tip: Pokud jste začátečník, nezapomeňte, že nohavice by měli být tak široké, abyste je pohodlně přetáhli přes své lyžařské boty nebo objemnější sněhule. Tím totiž snadno zabráníte pronikání sněhu a vody dovnitř boty.
zleva: Nordblanc, AlpinePro (Zoot), Kilpi
Lyžařské doplňky
Lyžařské brýle
Zapomeňte na lyžování v klasických slunečních brýlích. Věřte mi, že i když na sjezdovce panuje nádherné počasí, bude to pro vás v mnoha ohledech velice nekonformní. Místo toho investujte do lyžařských brýlí se speciálně vyrobenými skly, které se přizpůsobí všem rozmarům počasí. Nebude vám pod ně foukat, i když pojedete rychle dolů z kopce nebo budou panovat nepříznivé povětrnostní podmínky.
Lyžařské rukavice
Palčáky nebo prstové rukavice? Volba je naprosto na vás. Všeobecně jsou prstové rukavice univerzálnější, protože máte větší obratnost pro úkoly jako je zapínání zipů nebo přeskáču. Důležité je, aby rukavice byly nepromokavé a ideální s gumou, kterou si navléknete na předloktí. Snadno je tak budete moci kdykoliv sundat a nechat je volně vyset podél bundy.
Lyžařské ponožky
Zapomeňte na staré vlněné ponožky, co máte doma od babičky a raději investujte do vyšších lyžařských ponožek, které udrží vaše nohy suché a v teple. Ty totiž absorbují pot a poskytnout vám i kompresní oporu.
Batoh
Počasí na horách se může změnit z minuty na minutu. Buďte na to připraveni a neváhejte si na svah vzít funkční batoh, který vám nebude bránit v pohybu a zároveň bude stylovým kouskem, který doladí váš lyžařský outfit. Navíc si ho něj můžete pohodlně odkládat své vrstvy oblečení, pokud se třeba najednou oteplí.
batoh, Braasi Wicker X-Pac
Foto: Shutterstock, archiv
Autorka: Lucie Janotová