Reklama na spodní prádlo na Facebooku, fotografie krásné modelky na Instagramu nebo zaručený recept na hubnutí na zpravodajském webu. Důraz na štíhlou postavu je všude kolem nás a nevyhneme se mu ani v prostředí internetu.
Pro dospívající dívky je ale hubnutí a ideál štíhlosti velice citlivé téma. „Média a internet nás bombardují pohledem na mladé, štíhlé a úspěšné. Taková představa ale mnohdy není reálná. Děvčatům v pubertě se navíc mění tělo a dívky v tomto věku tak mohou mít problém s přijímáním ženského těla a role,“ upozornila psycholožka Lucia Jurová na jedné z přednášek centra Anabell, které nabízí pomoc lidem s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým. Právě kvůli obtížnému sebepřijetí se u teenagerů může rozvinout některá z poruch příjmu potravy, nejčastěji mentální anorexie nebo bulimie.
Děti nejsou výjimkou
Ústav zdravotnických informací a statistik uvádí, že v roce 2017 si od lékařů diagnózu některé z poruch příjmu potravy vyslechlo celkem 3 731 Čechů. V devadesáti procentech případů se jednalo o ženy. Dvanáct procent z celkového počtu nemocných tvořily děti do čtrnácti let. Dalších 32 procent pak byli lidé od patnácti do devatenácti let.
K rozvoji anorexie a dalších nemocí mnohdy přispívá internet, především pak sociální sítě.  Svědčí o tom britská studie, za kterou stojí Královská společnost pro veřejné zdraví společně s Young Health Movement. Podle ní totiž sociální sítě zvyšují u mladých lidí pocity méněcennosti a úzkosti. Mohou navíc poškodit vnímání sebe sama. Nebezpečné jsou podle britských vědců zejména Instagram a Snapchat, protože jsou zaměřené především na vizuální obsah. „Dospívání je citlivá životní fáze. Zvláště pak pro ty mladé lidi, kteří nemají od dětství naplňující vztahy ať už s dospělými nebo s vrstevníky. Dospívající člověk, který je sám se sebou spokojený, sebejistý a má zdravé sebevědomí, je k tomu, co vidí nebo přečte na sociálních sítích zdravě kritický. Jinak je tomu ale u mladých lidí, kteří se cítí nejistě, mají nízké sebevědomí a sebehodnocení. Ti pak mohou přijímat informace nebo dění na sociálních sítích nekriticky,“ doplnila psycholožka Zdeňka Košatecká.
Radši mrtvá než tlustá?
Stále početnější skupina dospívajících navíc v poslední době podléhá trendu takzvaných pro ana blogů a skupin. Jedná se o webové stránky nebo skupiny na sociálních sítích, které podporují mentální anorexii a vybízejí zejména mladá děvčata k nezdravému hubnutí. Jedním z motivačních hesel, která se na blozích často objevují, je motto „Radši budu mrtvá než tlustá!“ Při honbě za dosažením vysněné váhy dívky na blozích zveřejňují také své jídelníčky, přičemž nejčastěji se v nich opakují slova voda a nic.
Právě takové „stravování“ přitom může mít fatální následky. Na žádné jiné psychické onemocnění se totiž neumírá tak často jako právě na mentální anorexii. Úmrtnost se u ní pohybuje okolo 10 procent. Podobné blogy proto představují reálné nebezpečí. Členové komunity se vzájemně podporují v nezdravém hubnutí, vkládají fotky extrémně hubených dívek a přejí si vypadat jako ony. „S kolegy se do toho snažíme vstupovat a dospívajícím radit,“ uvedla psycholožka z Anabell. Jejich kapacity jsou ale omezené.
Dobrý sluha, ale zlý pán
Některé sociální sítě se samy snaží škodlivý obsah mazat a účty, které nezdravé hubnutí propagují, blokovat. „Zejména administrátoři sociální sítě Instagram jsou v tomto směru poměrně aktivní.  Ale ani oni nejsou všemocní. Spousta nebezpečných profilů a příspěvků na serveru zůstává. A pro dospívající navíc není problém si po zablokování účtu obratem založit nový profil,“ upozornil marketingový ředitel poskytovatele internetu Lukáš Pazourek.
Na internetu si podle něj každý může psát a zveřejňovat co chce.  „Kontrola je velice omezená. Internet je dobrý sluha, ale v podobných případech také špatný pán. Hlavně rodiče dospívajících dětí by měli pečlivě hlídat, co jejich potomci na internetu dělají a sledují,“ uvedl Lukáš Pazourek. Právě navštěvování nejrůznějších blogů a skupin podporujících anorexii a nezdravé hubnutí totiž může být signálem, že se dítě dostává do problémů s poruchou příjmu potravy.
Kdy zpozornět
Dalšími příznaky, u kterých by měli rodiče zpozornět, jsou měnící se stravovací návyky. Dítě může začít odmítat některé jídla, zpočátku například tučné a sladké pochutiny, později také maso a pečivo, až nakonec „jídlo“ omezí jen na několik sklenic vody denně.
Rodiče může také varovat touha dítěte jíst o samotě, odmítání společných večeří, nebo výmluvy, že potomek jedl ve škole, u kamaráda nebo na kroužku. U dospívajících, kteří se potýkají s poruchou příjmu potravy, také často dochází k prudkému střídání nálad, ztrácí zájem o koníčky.
Nemocní teenageři se několikrát denně váží a bez zjevných důvodů si stěžují na tloušťku. Jedním z příznaků je i časté cvičení, děti mnohdy cvičí v noci a až do úplného vyčerpání.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account