V zimních měsících je déle tma a počasí je méně přívětivé, proto trávíme více času v uzavřených prostorách, ať už doma nebo v kanceláři. O to více bychom měli myslet na to, aby prostředí, které nás obklopuje, bylo zdravé – a to především u alergiků a astmatiků. Právě zima je totiž perným obdobím pro ty, kdo trpí alergií na prach, plísně či roztoče. Co dělat proto, abyste dýchali čistý vzduch?
Vsaďte na přírodu
Pokojové rostliny nejen zdobí interiér, ale mají i prospěšnou funkci – zbavují vzduch škodlivin a vážou na sebe prach. Nezapomeňte tedy jejich listy pravidelně otírat, abyste je těchto nežádoucích částeček zbavili. Pokud máte malé děti nebo zvířata, dávejte si ovšem pozor na jedovaté rostliny – ty by se v domácnosti vyskytovat neměly. Mezi nejúčinnější zelené bojovníky proti znečištěnému vzduchu se řadí například aloe vera, břečťan, zelenec či tchýnin jazyk.
Nepřítel prach
Snažte se zbytečně nevířit prach a alespoň jednou týdně jej otírat z nábytku. Místo prachovky použijte raději vlhké hadříky a po použití je nezapomeňte vyprat. Pokud jste alergici, minimalizujte bytové textilie, jako jsou závěsy, záclony, přehozy, ubrusy, ale i čalouněný nábytek. Také raději vysávejte, než zametejte, a vysavače volte s vysokým sacím výkonem, které umí zachytávat alergeny a vyfukují čistější vzduch.
Okna dokořán
V zimě je pravidelné větrání velmi důležité, protože uzavřený prostor může být plný bakterií, virů, plísní a prachu – a vydýchaný vzduch naopak obsahuje nižší podíl kyslíku, což může být příčinou únavy a špatného soustředění. Obzvlášť v místnostech, kde je kvůli vlhkosti zvýšené riziko tvorby plísní, je častá cirkulace vzduchu nezbytná. V takovém pokoji nenechávejte nábytek u zdi, měl by mít odstup alespoň 2 až 5 centimetrů.Doporučuje se větrat raději krátce a intenzivně, než nechávat dlouhodobě otevřenou ventilaci.
Moderní pomocníci
Skvělým pomocníkem jsou čističky vzduchu, které odstraňují škodliviny. Při výběru se zaměřte jak na výkon, tak i na druh filtrace, který čistička používá. Účinný je HEPA filtr, který zachycuje takřka 100 % velmi drobných pevných nečistot, ale i viry, plísně a další alergeny. Uhlíkový filtr umí eliminovat pachy, ať už z cigaret či domácích zvířat. Do místnosti se pak dostává pročištěný zdravý vzduch.
Na teplotě záleží
V chladných měsících lidé často mívají tendenci si doma „pořádně přitopit“. Přetopené prostory ale rozhodně zdraví neprospívají, suchý vzduch má negativní vliv na sliznice i průběh alergií. V obytných prostorech se doporučuje teplota přibližně od 22 do 24 stupňů, v ložnici by mělo být o 2 až 5 stupňů chladněji, protože organismus během spánku lépe regeneruje při nižší teplotě. Dlouhodobě by však teplota neměla klesnout pod 16 stupňů – nejen kvůli dyskomfortu, ale také proto, že hrozí nebezpečí kondenzace vody a následné tvorby plísní.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová
Jak doma dýchat čerstvý vzduch?
-
Pěstujte mikrozeleninu přímo na kuchyňském parapetu
Redakce Ženy s.r.o.||#, Bydlení a domácnost
Výhonky čerstvě vyklíčených rostlinek jsou cestou, jak dodat tělu vitamíny, minerály a antioxidanty. Obzvláště nyní na jaře, kdy si tělo zaslouží řádnou dávku...
-
Jak na jarní úklid podle profesionálů? Následujte jejich 5 triků a zvládněte vše za víkend
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Jak se noci krátí a přibývá světla, je lépe vidět na nezvané průvodce zimy: prach, pavučiny, šmouhy na oknech,...
-
Slovenky, pozor! Zapojte se do testování jedinečných produktů do domácnosti, z kosmetiky nebo módy. Máme pro vás skvělou nabídku!
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost
Rády zkoušíte nové věci? Baví vás testování produktů? Rády sdílíte své zkušenosti s ostatními? Pak určitě dobře naši rubriku...
-
Otestovali jsme pasivní dům. Jak se v něm bydlí a čím je tak unikátní?
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, redakční testování
Pasivní domy jsou trendem, který se stále více šíří i českými a moravskými městy či vesnicemi. A není divu....
-
Vyhněte se základním chybám při budování zahrady
Kristýna Solničková||#, Bydlení a domácnost, inspirace, zahrada
Zahrada bývá naší oázou i pýchou, často se však dopouštíme při jejím budování zbytečných chyb. Máme tipy, jak se...
-
Ovladače nebo kohoutky. Nejen ty nemyjeme tak často, jak bychom měli
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Pečlivě si myjete ruce, byt máte nablýskaný tak, že byste se nebáli jíst z podlahy, toaletu drhnete každý den… Ale...
-
Únor na zahradě: ideální čas začít s přípravou na novou sezónu
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, DIY, tipy, zahrada
Zima sice ještě není u konce, už nyní ale nastává čas připravit zahradu na příchod jara. Na některé práce...
-
Několik tipů pro vaši jedinečnou štědrovečerní tabuli, jak mít hezky prostřeno
ZuzanaKaščáková||Bydlení a domácnost
Štědrý večer se blíží. Vánoční dárky máme nakoupeny, představu o vánočním stromečku také… nastal čas, zamyslet se nad tím,...