Artróza je jedno z nejčastějších kloubních onemocnění, které se objevuje u stále většího počtu lidí ve stále nižším věku. Postihuje dokonce i třicátníky. Ve věkové kategorii 45 až 65 let pak trpí tímto onemocněním 40 % lidí.
Charakteristickými příznaky artrózy jsou bolesti kloubů, začínající obtíže s pohybem, problémy při vstávání a celková ztuhlost kloubů. Vhodnou a cílenou rehabilitací však můžete bolestivost a další nepříjemné projevy artrózy snížit.
Jde o čas
Pokud se u vás objevily zdravotní potíže, zapomeňte na domácí diagnostiku či polykání léků na bolest. Nečekejte, že své klouby například s poškozenou chrupavkou rozchodíte či rozhýbáte. Důležité je artrózu podchytit v její počáteční fázi, kdy se projevuje například bolestivostí a ztuhlostí kloubů.
Raději zajděte na konzultaci ke svému lékaři, který po vyšetření určí intenzitu i rozsah kloubního onemocnění a odliší, zda se jedná o strukturální změny (artrózu) nebo o funkční problém kloubu. Při počátečním stupni artrózy a při změněné funkci kloubu je možné úspěšně snižovat bolest například pomocí speciálně vytvořených rehabilitačních metod. Po důkladném vyšetření zde lékaři stanoví každému pacientovi jeho individuální léčebný plán.
Artróza se vyléčit nedá, v počáteční fázi můžeme cílenou rehabilitací například s Infinity metodou dosáhnout u pacientů zmírnění bolestí a zpomalení tohoto onemocnění. Pomoci nám mohou také přípravky obsahující látky jako například glukosamin sulfát, chondroitin sulfát nebo kyselinu hyaluronovou, které pomáhají posílit kloubní chrupavku, zvýšit její pružnost a také vázat v ní vodu, a zmírnit tak progresi onemocnění.
Nepodceňujte rehabilitaci
Při onemocnění velmi pomáhá vhodná rehabilitace. „Pacienti a fyzioterapeuti během rehabilitace pomocí metody Infinity využívají osmičkový pohyb. Tato rehabilitační metoda umožňuje velké množství pohybových variací a rehabilitace. Snižuje bolestivost postižených tkání. Dochází při ní ke zlepšení funkce kloubu tím, že například kloub centrujeme a stabilizujeme. Současně dochází k uvolnění tkání. To vše pomáhá lépe nastavit postižený kloub i celkové držení těla,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Během rehabilitační péče je velmi důležitá i spolupráce pacienta. Pojem rehabilitace je často v povědomí veřejnosti zúžen do představy masáží, elektroléčby, manipulace páteře nebo lázeňské péče, kdy je člověk pouze pasivním příjemcem procedur. Bez spolupráce a interaktivního zapojení to ale nejde.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová
Jak poznat příznaky artrózy a kdy začít s léčbou
-
Šály a šátky: Ukážeme vám pár triků, jak je nosit
Petra Kubal||Krása a zdraví
Pořádně huňatý šál je na zimu nutnost a krásně hedvábné, saténové, malé a jemné šátky se budou naopak hodit...
-
Poznejte, jak se chránit před žilní trombózou
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Dnešní doba plná stresu a nezdravého způsobu života má významný vliv na náš organismus. Život ve spěchu se podepisuje...
-
Jak správně nanášet korektor? 4 tipy profesionálů, jak zakrýt nejen kruhy pod očima
Lucie Janotová||#, Krása a zdraví, péče o sebe, tipy
Způsob nanesení korektoru je stejně důležitý jako korektor samotný. Jak nejlépe zakrýt kruhy pod očima, akné nebo jizvy? Věřte...
-
Jaký má vegetariánství a veganství skutečný vliv na náš organismus
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Veganství a vegetariánství jsou často obklopena mnoha mýty. Ačkoli se může zdát, že je veganství pouze aktuálním módním trendem,...
-
Co byste měli vědět, než se rozhodnete pro paleo dietu
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Některé jsou dobré, některé jsou zlé a jiné dokonce škodlivé. Mějte přehled než se rozhodnete držet dietu, která je...
-
Ke stromečku jedině v červené! Outfity pro letošní Štědrý den
Petra Kubal||Krása a zdraví
Kromě sváteční vánoční večeře a mnoha návštěv, plánujete i bezesporu, co si vezmete na sebe. Co ke stromečku, na...
-
Irča & její keto deníček: moje první dva týdny s ketonovou dietou Prodietix
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, hubnutí, péče o sebe
Prvních 14 dnů za mnou! Nebudu vám lhát… nebylo pro mě vůbec lehké se ke startu ketonové diety odhodlat,...
-
Migréna nebo bolest hlavy? Jak je rozpoznat?
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Pravděpodobně každý z nás někdy v životě zažil nepříjemnou bolest hlavy. To však není migréna, ani zdaleka. Migréna je závažné neurologické...