Každý rok vyhledá v ČR lékařskou pomoc v souvislosti s popáleninovým úrazem 40 000 lidí, z toho 8 000 dětí. A právě těmto lidem bude letos, jako již tradičně, patřit osmý říjen, Mezinárodní den boje proti popáleninám. Jeho cílem je ale i osvěta, a tak se k ní pojďme společně připojit. Jaké jsou nejčastější příčiny popálenin, jak vypadá první pomoc nebo na koho se obrátit? To vše se dozvíte v dnešním článku!

Pozornost se vyplácí

Většina úrazů vzniká z nepozornosti a u popálenin tomu bohužel není jinak. Nejčastějšími příčinami jsou:

  • Opařeniny horkou vodou, a to zejména u dětí do tří let. Proto v případě, že jste si právě uvařili čaj / kávu nebo nesete horkou vodu či polévku, nezapomínejte na vaše nejmenší. Vše skládejte na stůl tak, aby na teplé věci děti nedosáhly a zároveň odstraňte ubrus, kvůli kterému by na sebe mohly všechnu horkou vodu převrhnout.
  • Hoření a úrazy elektrickým proudem vysokého napětí u dětí školního věku. Právě v tomto období totiž začínají s experimentováním, hlavně se zápalkami, hořlavinami či pyrotechnikou, a zároveň je často láká „zábava“ v podobě přelézání železničních vagónů. Každá z uvedených aktivit ale může mít doživotní následky, což mimo jiné dokumentuje projekt s názvem Jedna blbá fotka. „Ani nás nenapadlo, jaké nebezpečí nám hrozí. Chtěly jsme si dát jen cigáro, posedět a pořídit pár fotek. Vždy jsem byla zvědavá, tak jsem se chtěla podívat, jestli je poklop vagónu otevřený, a potom…“ říká Simona, bývalá vagonářka, která přežila těžké popáleniny způsobené dráty a nyní v rámci Jedné blbé fotky promlouvá k dalším lidem.
  • Profesionální úrazy, které si způsobí zejména dospělí. Ve většině případů se jedná o manipulaci s otevřeným ohněm nebo nedodržování bezpečnostních předpisů. Často k takovým situacím dojde i pod vlivem alkoholu, proto se vždy snažte eliminovat potenciální nebezpečí, dodržujte vše, co je předepsáno a v případě, že už máte nějakou tu skleničku za sebou, se raději nepouštějte do ničeho většího. Můžete si tím zachránit život.
  • Pády na horké povrchy, ale i vznícení oděvu, kouření v posteli nebo polití horkou tekutinou v případě seniorů. Proto jim nezapomínejte pravidelně tyto situace se zdviženým prstem připomínat.

Jak ošetřit popáleninu?

Teď se ale pojďme podívat na to, co se stane, když se nehodě nepodaří předejít a dojde ke zranění. Nejlepší postup je následující:

  • Snažte se odstranit zdroj tepla a začněte co nejdříve chladit místo proudem tekoucí studené vody nebo různými obklady, a to po dobu nejméně 20 minut.
  • Sundejte si všechny prsteny, náramky i hodinky, místa vám totiž můžou začít otékat. Vhodné je také sundat si zasažené oblečení, pokud není k ráně přilepené.
  • Použijte sterilní obvaz nebo náplast na popáleniny, naopak se úplně vyhněte krémům a tukům, ledu, sněhu i propichování puchýřů.
  • Pokud se vám něco nezdá nebo jsou popáleniny rozsáhlejšího charakteru, na nic nečekejte a zavolejte si záchrannou službu.

Samotná léčba se pak odvíjí od konkrétního stupně popálení. Při tom prvním dochází k hojení spontánně během několika hodin či dní (jde nejčastěji o popálení z pobytu na sluníčku), protože je postižena pouze svrchní vrstva kůže. Při druhém A stupni už vzniká bolestivý puchýř, nicméně hojení je stále spontánní, a to zhruba do dvou týdnů. První komplikace nastávají při druhém B stupni, kdy má postižená část červenou až voskově bílou barvu. Rány jsou mokvající a návrat do normálu může trvat až tři týdny. Ve třetím stupni je postižena kůže v celé její tloušťce, popálenina má žlutou až hnědou barvu a střed popáleného místa je naopak bílý. V tomto případě je nutný chirurgický zásah. V posledním, čtvrtém stupni, pak dochází k tzv. zuhelnatění, kdy bývají postiženy i svaly, šlachy, kosti a chirurgickým řešením je zejména amputace postižené končetiny.

A co potom?

Jizvy na těle ale nejsou jedinými ranami, které po popáleninách zůstanou. Nemocní lidé se často setkávají s psychickými i finančními problémy, a tak pokud mezi ně patříte i vy, nestyďte se obrátit na odborníky:

  • Bolíto pomáhá zejména dětem, které se z následků popálenin zotavují i několik let. Snaží se vybavovat jednotlivá oddělení popáleninové kliniky a dělat pobyt pacientům na ní o něco příjemnějším. Zároveň v rámci prevence edukují děti, adolescenty, rodiče i pedagogy.
  • Popálky, které mají za symbol ptáka Fénixe, začínají s pomocí taktéž už na nemocničním lůžku, a to jak s tou psychologickou, sociální, tak i finanční. Pro nemocné organizují setkání, pobyty, workshopy, letní tábory a individuální konzultace.

Závěrem bychom vám chtěli říct, abyste na sebe dávali pozor, vzdělávali se a byli obezřetní každý jeden den. Malá nepozornost (i v rámci sekund) totiž může mít doživotní následky!

 

Zdroj odborných informací: Pilulka.cz, Popálky o.p.s., Bolíto

Foto: Shutterstock

Tagy:
4 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Článek, který dostatečně informuje. Opatrnosti není nikdy dost.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Já na všechny popáleniny v domácnosti (jinde se nemám kde popálit) používám Panthenol. Jsem spokojená :-), ale lepší je si dávat pozor, to je jasné. Také zcela první moje reakce, když se v kuchyni spálím, je strčit prsty pod studenou vodu.

  3. NelaVávrová 1 rokem ago

    Na popáleniny od sluníčka je výborný panthenol jinak na popáleniny aloe a přítel mě naučil i jogurt 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account