V předchozím dílu našeho seriálu jsme rozebrali, co to znamená, když hrajete s partnerem v posteli ping-pong. Také jsme si řekli, že jedním z nejdůležitějších kroků na cestě za vítězstvím je společný boj. Do něj se na vaši stranu často přidá i lékař, což se samozřejmě spoustě mužům nelíbí. Neví totiž, co je čeká a častokrát jim léčba přijde dokonce zbytečná, jelikož na sobě nepozorují žádné příznaky. Jak je tedy přesvědčit, abyste mohli být oba opět #dolebezstarostí?
Černé na bílém
Je to jednoduché. Muži mají rádi, když ví, do čeho jdou. To znamená, že jim přesně řeknete, jak bude návštěva lékaře probíhat a jak dlouho bude případná léčba trvat. Že to sama nevíte? Nevadí, od toho jsme tu my! „Hned na začátek ale musím zmínit jednu důležitou věc. Postup léčby budu popisovat z vlastní zkušenosti, což znamená, že se může na jiných klinikách mírně lišit, proto tyto kroky neberte jako 100% pravdu,“ dodává MUDr. Kristýna Koutná.
Krok 1: Domácí léčba
Mírné svědění, pálení nebo začervenání, které jeden z vás pocítil teprve včera. „No super, je to tady zas!“ zazní přes celý byt. I když jste to nejspíš mysleli jinak, my vás přesvědčíme o tom, že to vlastně super je. Pokud si totiž příznaků všimnete hned v začátcích, je pravděpodobné, že k návštěvě lékaře nebude muset vůbec dojít. Stačí, když si oba pomůžete volně prodejnými přípravky s ionty stříbra. Na intimní chvíle budete sice muset na pár dní zapomenout, ale výsledek, kdy jste oba zdraví, za to přece stojí, ne?
Krok 2: Cesta do ordinace
Že už potíže trvají tři dny? Nebo dokonce více? Tak to je bohužel nejvyšší čas svěřit se do rukou odborníka. Pro začátek bude stačit, když do ordinace svého gynekologa vyrazíte sama. „Ve chvíli, kdy ke mně žena přijde a svěří se, že se jí nepříjemné pocity nejdříve zhoršily, pak zase zlepšily a vlastně je to takto pořád dokola, jedná se většinou o ping-pong efekt a měl by tedy být přeléčen i partner. Častokrát to nemusím ani vysvětlovat, protože se ženy už samy ptají a starají, jak by situaci mohly vyřešit,“ vysvětluje Kristýna.
Gynekolog ale vašeho partnera v databázi samozřejmě nemá, což znamená, že mu nemůže předepsat ani potřebný recept. Z tohoto důvodu je celkem běžnou praxí předepisování dvojitého množství léků na jméno ženy. A i v tomto případě je po zahájení léčby nutné vynechat alespoň v prvním týdnu (někdy i dvou, zaleží na doporučení lékaře) pohlavní styk.
Krok 3: Když už to nejde jinak aneb vyšetření muže
A co když se stane, že léčba nezabere a potíže se stále vracejí? Tak už je to na vás, muži. „Žádáme si totiž urologické vyšetření. Když bude žena chtít, abychom muži vysvětlili, jak bude probíhat, samozřejmě to uděláme, nicméně většina párů si tuto situaci vykomunikuje doma. Ve zkratce jde o to, že muž dojde na urologii a pokud se jedná o klasické kvasinky, jsou mu předepsány antimykotika. Pokud ale jde o komplikovanější infekce, je třeba, aby mu lékař udělal stěry, které jsou, vzhledem k tomu, že se odebírají z močové trubice, trochu nepříjemné. Nicméně výsledky nám pomohou správně nastavit léčbu,“ vysvětluje Kristýna.
Recept v tomto případě předepisuje urolog buďto oběma partnerům nebo pouze muži s tím, že ženu pošle s výsledky opět za jejím gynekologem, který na základě zprávy vystaví recept i jí.
Krok 4: Společná léčba
Teď už máte oba svůj recept, léky a nastavená režimová opatření. No jo, ale co potom? Máte vyhráno? Ne tak úplně. Léky totiž ženám narušují vaginální mikrobiom, který pomáhá udržovat správné pH v pochvě. Proto je důležité v lékárně přikoupit také probiotika na obnovu vaginální mikroflóry, aby vás nerovnováha, kterou sperma v pochvě při dalším pohlavním styku způsobí, nerozhodila a nevrátila zpátky na start. Nezapomínejte ani na zvýšenou hygienu – a to jak před sexem, tak i po něm.
#PoweredByGynella
Zdroj informací: Gynella, MUDr. Kristýna Koutná
Foto: Shutterstock