S příchodem nového člena rodiny se od vás často očekává, že budete vše zvládat na 100 %. Však naše babičky a maminky také všechno zvládaly, a to neměly ani tolik spotřebičů a vychytávek v domácnosti, zaznívá často v českých rodinách. A zajít si jednou týdně s kamarádkou na drink nebo si dát skleničku na oslavě, zatímco kojíte? Neexistuje! Pokud vám to takto vyhovuje, chápeme, jenže co když jste nešťastné a chtěly byste si prostě na chvíli vyrazit a odpočinout? Řekneme vám to narovinu – nic tak strašného se opravdu nestane. Přesvědčte se samy…

4 fakta, proč ANO

Na úvod je ještě důležité zmínit, že tímto článkem rozhodně nechceme podporovat alkoholismus ani matky, které se pod vlivem této návykové látky nedokážou plnohodnotně postarat o své dítě. To je ale úplně jiný příběh – dnes chceme mluvit spíše o ojedinělých událostech, jako jsou rodinné oslavy, večery s kamarády nebo svatby, na kterých si jednoduše chcete užít přípitek s ostatními, nekojícími, lidmi.

Většina kojících matek totiž skleničku odmítne, ať už z vlastního přesvědčení, že pít alkohol během kojení nechtějí (což je úplně v pořádku) nebo právě kvůli strachu, že by snad jeden přípitek mohl poškodit zdraví jejich dítěte. Jak je to doopravdy?

  • Do mateřského mléka se z krve dostává pouze zanedbatelné množství alkoholu, proto není potřeba odstříkávat si mléko dopředu či nasazovat jeho umělou variantu.
  • Malé množství alkoholu má pozitivní vliv na psychické zdraví matky, která si díky němu nepřipadá odstřižená od společenského života. V opačném případě, tedy při radikálním odpírání po dobu několika let (např. 2 děti hned po sobě = nejméně 4 roky), by se mohlo stát, že matka dítě odstaví kvůli touze po společenském životě mnohem dříve, než by to bylo reálně potřeba.
  • Pokud stejné množství alkoholu vypije kojící i nekojící žena, bude jej právě ta kojící metabolizovat rychleji, což znamená, že se v konečném důsledku do mateřského mléka dostane zhruba 0,0006 % alkoholu.
  • Nebylo prokázáno, že by občasné pití v malých dávkách (nemluvíme o těhotenství nebo šestinedělí!) mělo jakýkoli škodlivý vliv na dítě.

Dvě životní zásady

A tak si, naše milé ženy, dovolte občas odpočinout, zajděte si s kamarádkou na víno, připijte si na zdraví rodičů na oslavě nebo si zajděte „na jedno“ s vaším partnerem, uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe, protože najednou se život nebude na chvíli točit jen okolo úklidu, vaření a dětí. Pamatujte ale přitom na to, že:

  • Méně je někdy více. Chápeme, že vám společenský život doplněný o pár sklenek alkoholu může chybět, nicméně vaše dítě by mělo být stále prioritou. Proto s alkoholem opravdu opatrně, hlavně ve večerních hodinách, kdy by se mohlo stát, že váš spánek bude příliš tvrdý na to, abyste slyšely, že vás dítě potřebuje.
  • Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán. Pár sklenek sice neuškodí, nicméně pravidelné pití a zvyšování množství alkoholu by neublížilo jen vašemu dítěti, ale i vám samotným.

 

Zdroj odborných informací: Mamila.sk, Mojezdravi.cz

Foto: Shutterstock

Tagy:
3 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Behem tehotenstvi nepiju alkohol, ale asi bych se nebranila jedne sklenicce dobreho vina, ale zatim si odpustim. Nemam na to spise behem tehotenstvi ani chut…. Ono zase pred ohotnenim a v dobe uhnizdeni je dobre pit cervene vino na uhnizdeni a prokrveni delohy.

  2. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Zajímavý článek.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Hmm, já sama nepiju a nikdy jsem nepila, totéž moje dcera. Když kojila 1 a 1/4 malého, kojila ho mandlovým mlékem, jak říkala. Miluje mandle a ty hodně jedla (a jí stále)

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account