Vlaďku Procházkovou dovedlo k práci se ženami kamarádství. S Marcelou Šmídovou, která vede plzeňskou Pracovnu ŽENY s.r.o., se poznala v rámci svého bývalého zaměstnání v reklamní agentuře a staly se z nich kamarádky. Vlaďka se s ní na jaře loňského roku sešla, aby jí Marcela představila projekt Pracovna Ženy s.r.o. Plzeň. A tak to celé začalo.
Vlaďko, dá se tedy říct že tě mezi ŽENY s.r.o. přivedlo ženské spojenectví?
Ano, s Marcelkou jsme zůstaly přítelkyně i poté, co jsme pracovní poměr v reklamce obě skoro současně ukončily. Pak se naše cesty po pracovní stránce rozešly, ale přátelství nám zůstalo.
A když mi Marci nabídla, abych s ní do projektu ŽENY s.r.o. vstoupila a pomohla v našem regionu otevřít a rozběhnout aktivity pro ženy, moc dlouho jsem neváhala a této příležitosti jsem se chopila.
Byla jsem tou dobou na životní křižovatce, pracovala jsem pro korporátní společnost a čím dál tím méně mi to dávalo smysl. Věděla jsem, že chci dát výpověď a zcela změnit svůj dosavadní styl života. A když jsem se blíže seznámila s celou ideou a vizí projektu ŽENY s.r.o., neváhala jsem ani minutu. Dala jsem výpověď a naplno se začala věnovat práci pro ženy v našem regionu.
Takže jsi předtím vždy pracovala pro korporáty?
V minulosti jsem prošla několika firmami. Osm let jsem pracovala pro farmaceutickou společnost, kam jsem nastoupila jako farmaceutická reprezentantka ve 20 letech a vypracovala jsem se na sales manažerku pro ČR a SR.
Potom se mi narodil syn Pavel, kterému je dnes 13 let. A začal kolotoč ženy-matky. Do práce jsem se vrátila po roce na částečný úvazek jako kouč a trenér obchodní sítě a když byly Pavlovi tři roky, bylo mi jasné, že ho za práci vyměnit nechci. Nastoupila jsem proto do plzeňské reklamní agentury, abych byla více doma a měla jsem na něj čas.
Po 3 letech jsem z agentury odešla a začala podnikat. Ale po 2 letech podnikání přišel rozvod a já neměla sílu v podnikání pokračovat. Bylo toho na mě moc. Prošla jsem si životní krizí, kdy jsem měla velký strach o budoucnost a o svého syna. Našla jsem si zaměstnání v korporátní společnosti, protože jsem potřebovala jistoty a prostor pro to, postarat se o vše kolem rozvodu a o všechny zásadní změny svého života.
Začala střídavá péče a to byl pro mě velký šok. A když jsem všechny změny ustála a stabilizovala svůj život, byla jsem najednou někdo úplně jiný. A toužila jsem v těch změnách pokračovat. Cítila jsem, že jdu správným směrem.
Jak by ses popsala, kdybys měla použít tři slova?
Empatická, extrovertní, kreativní.
Co si myslíš, že dnešním ženám hodně chybí?
Na to je těžké jednoduše odpovědět. Protože je to různé podle věku. Takže když se zaměřím na dnešní čtyřicátnice, kterých mám kolem sebe nejvíce, protože do této věkové skupiny sama patřím, tak ženy vnímám jako silně výkonné, často táhnou celou rodinu, vše zařizují, vozí děti do škol a školek, na kroužky, mezitím běhají po nákupech, vaří, uklízí, starají se o zahradu, běhají na kosmetiku, ke kadeřníkovi, na nehty, na masáže, na aerobic nebo na jógu, detoxikují se, zařizují na úřadech, jezdí s auty do servisu, venčí psy, zajišťují staré rodiče…
Prostě jsou v jednom kole a nestíhají. Nesou vše na svých bedrech. Největším problémem, podle mého názoru je, že jim nezbývá žádný čas pro sebe a svůj rozvoj. Vše obětují pro druhé, vše na nich visí. Padají takříkajíc “na hubu”, ale vše zvládají a jakoby na to byly hrdé. Tím, že vše závisí na nich, se cítí nějakým způsobem smysluplně.
Mladší ženy se snaží vybudovat kariéru a co nejdéle oddálit mateřství, protože mají pocit, že příchodem potomka všechny radosti života skončí. Takže nám dle mého názoru chybí jemnost a ženskost. Ženy by měly zpomalit, více tvořit a nechtít být tak dokonalé.
Jak se jim s tím snažíš v rámci práci v Pracovně pomoci?
Mám několik přání: ráda bych, aby ženy pochopily, jak důležité je, aby zpomalily a dělaly si čas na sebe. Aby díky tomu mohly zjistit, jaké jsou a co mají rády, co je baví a co se jim daří. Aby sdílely své radosti a strasti mezi sebou a mohly tak získat zpět svou moudrost. Aby si byly inspirací a oporou navzájem a nesoupeřily spolu, ale pomáhaly si. Aby se nebály tvořit a živit se tím, co je baví a v čem jsou nadané. Aby používaly výrobky, které jsou šetrné k životnímu prostředí a také pro jejich peněženky zároveň.
Tomu všemu by měla naše Pracovna ŽENY s.r.o. Plzeň pomoci. Nabízíme networkingový prostor, seberozvojové semináře, pomoc pro malé a střední podnikání žen, sdílenou kancelář a v neposlední řadě zážitkové testování kvalitních produktů.
Jaké zajímavé akce chystáte na další měsíc, co by ženy neměly vynechat?
Určitě by neměly vynechat seminář 1. 11., kdy bude v naší Pracovně Iveta Churavá, majitelka plzeňských obchodů U Lidušky. Téma tohoto semináře bude „Jak začít podnikat“. Iveta se do podnikání pustila v 50 letech a otevřela v Plzni první farmářský obchod s kvalitními potravinami od lokálních výrobců. Letos se jí podařilo otevřít už třetí obchod. Je to skvělá žena, která může být inspirací a zároveň má chuť pomoci ostatním a předat své zkušenosti dalším.
Dále chci zmínit, že 3. 11. proběhne v Plzni první SWAP pod názvem Měnírna aneb Pošli to dál. Těší nás, že už nyní zaznamenává tato akce velký zájem. Věci z této akce chceme věnovat maminkám samoživitelkám a výtěžek ze vstupného na akci předáme na podporu služeb plzeňské terénní hospicové péče Domov.
Vlaďka s hudební skupinou Vesna
Pronájem prostor ale není gendrově omezený že? Pronajímají si prostor i pánové?
Pány v naší Pracovně vyloženě vítáme a jsem rády, že existují muži, kteří přejí ženám úspěch a prostor pro seberealizaci a sami jej pomáhají aktivně vytvářet. 8. 11. u nás bude mít seminář skvělý plzeňský výživový poradce Petr Novotný, na kterého se moc těšíme. A protože ženy jsou méně technicky nadané než muži, tak vítáme, že kurzy Jak na úspěšný web u nás vede Lukáš Frei, známý plzeňský web agent.
A v nedávné době jsme si velmi užily testovací večer s degustací výborného vína firmy Víno jinak pana Čeňka Petruchy a věříme, že nezůstane jen u těchto akcí a spolupráce s muži bude mít vzestupnou tendenci. Těšíme se na další muže! 🙂
Máš v hlavě nějaký projekt, který bys chtěla v Pracovně ŽENY s.r.o. zrealizovat?
Do příštího roku se chceme více zaměřit na vzdělávací kurzy a pomoc s pomalým podnikáním. Chceme v našem regionu více rozvíjet principy pomalého podnikání, které si váží lidských vztahů, zdraví a selského rozumu a usiluje o dobrý život komunit. Jedná se v podstatě o sociální podnikání, které naplňuje společensky prospěšné cíle. Takový styl podnikání ženy zajímá. Kvalita, zodpovědnost, radost z tvoření. A ruku v ruce s tím přichází zisk.
Co tě baví, krom tvé práce? Jak relaxuješ?
Naplno se ve svém volném čase věnuji především józe. Jsem lektorkou v plzeňském studiu InSpirála a na 14.ZŠ na Doubravce. Pořádám také víkendové semináře a pobyty s jógou v přírodě. Příroda je mým nejoblíbenějším místem, inspirací a katalyzátorem všeho. Miluju lesy, louky, řeky, potoky i hory a všechna roční období. V přírodě je vše dokonale zařízeno, je tam tolik krásy, klidu, moudrosti. Ráda se toulám po světě s batohem na zádech a to i v zemích dalekých. A ráda si zpívám a čtu.
Jak o sebe pečuješ? Prozradíš nám 3 rituály, které nikdy nevynecháš?
Nikdy nevynechám snídani, jógu a čistění zubů. 🙂
Přála bych si, aby ženy uměly zpomalit, více tvořily a nechtěly být tak dokonalé, říká Vlaďka, která propojuje ženy v plzeňském regionu
-
Nikol pracuje v oblasti, které vévodí muži. Co pro tuto mladou "ajťačku" znamená krása a zdraví?
KristinaGrey||Rozhovory
V dnešní době je už hodně žen, které zastávají mužskou práci. V oblasti IT jich však ještě tolik není. Nikol se...
-
Jogín nemusí načíst hromadu knih ani žít v Indii, důležitější je žít okamžikem, radí lektorka jógy
KristýnaMalina||Rozhovory
Veronika Kmochová je lektorkou jógy a relaxačního dýchání. Jak sama říká, józe se věnuje už od dětství, aniž by...
-
Naučila jsem se být plešatá a šťastná, říká mladá letuška, která ze svého handicapu udělala přednost
MartinaRichterová||Rozhovory
„Jsem dvaadvacetiletá dívka, která jednoho dne přišla o všechny vlasy,“ říká o sobě mladá letuška Agáta Ulrichová, pro kterou...
-
Nejde jen o krásu, ale především o zdraví člověka, říká primářka kliniky estetické medicíny
KatkaU||Rozhovory
Paní MUDr. Jana Synková je primářkou kliniky estetické medicíny Genesys Medical v Plzni. Její klientky se k ní pokaždé rády vrací, protože...
-
Transplantace mi změnila život, říká Květa Santlerová
KristinaGrey||Rozhovory
Bezmála čtyřicet let vyučuje ostatní. Poté, co se téměř dotkla smrti, začala učit sama sebe mít se ráda. Po...
-
O jejím talentu bylo jasno už v plenkách. Dnes si Julie Svěcená neumí život bez houslí představit
Michala Jendruchova||Rozhovory
S nadsázkou se dá říci, že se Julie Svěcená narodila s houslemi v ruce. Už v porodnici prý bylo...
-
Tvorba pro děti mě vždycky fascinovala svobodou, hravostí, nápaditostí, říká Lukáš Csicsely, autor knihy Metamorfórky
Lucie Janotová||Rozhovory
Lukáš Csicsely vystudoval estetiku a filmovou vědu na FF UK a scenáristiku na FAMU, učí scenáris-tiku na SPŠ Panská...
-
Radost z práce spolehlivě vykompenzuje všechny obtíže, říká Petra, která peče tradiční perníčky
Redakce Ženy s.r.o.||Rozhovory
Petra a její kluci. Petra a její perníčky. Je to zhruba rok, co se na trhu začaly objevovat Milovské...