Třená bábovka. Chutná jako od babičky
★★★★★
Uvařila: MarkétaBrücknerová
Ingredience
- 330 g Cukr krupice
- 4 ks Větší vejce (bílky a žloutky zvlášť)
- 1 lžička Vanilkový extrakt
- 100 ml Horká voda
- 150 ml Olej
- 1/2 ks Cirtrón - šťáva
- 330 g Polohrubá mouka
- 1 lžička Kypřící prášek
- 1 ks Citrón - kůra (nebo 1,5 lžičky citrónové kůry v sáčku)
- 1 špetka Sůl
- 2 lžíce Kakao
- Máslo / sprej / mouka na vysypání
Instrukce
- <p><strong>Bábovku</strong> bych přirovnala k bramborovému salátu – v každé rodině dělají ten svůj osvědčený a jednoznačně nejlepší na světě! V naší rodině je vlastně jedno, jestli je to bábovka klasicky třená, ořechová, jablečná, maková, s pohankou nebo citrónovou polevou, důležité je, aby nebyla dusivá. <em>„Nesnáším dusivý buchty,“</em> slýchávala jsem od svého táty už v dětství a nyní to slýchávám i od mého partnera. Rozkaz zněl tedy jasně… :)</p><p>Tuto <strong>bábovku</strong> peču nejčastěji hned z několika důvodů – rozhodně není dusivá, je krásně mramorová a při troše dobré vůle není vůbec těžká. Samozřejmě se to nedá srovnat s klasickými hrnkovými buchtami, ale za těch pár minut v kuchyni navíc rozhodně stojí. Původní recept, který jsem si trochu poupravila, jsem našla u Markéty Pavleje. Její Kitchenette je pro mě častým zdrojem inspirace.</p><p><strong>Jak na to?</strong></p><p>1. Troubu rozpálím na 200 stupňů. Formu na bábovku si vymažu máslem nebo vystříkám sprejem na pečení a případně vysypu moukou.<em>♥ Mám dvě formy na bábovku – starou po babičce a teflonovou. Tu starou vždy pořádně vymažu máslem a vysypu moukou. Teflonovou jen lehce pomažu máslem. Doporučuji ustřihnout kousek obalu od másla a tím bábovku vymazat, nebudete mít zbytečně zapatlané ruce.</em></p><p>2. Žloutky vyšlehám v míse spolu s cukrem a vanilkovým extraktem. Zvlášť si do hrnku odměřím horkou vodu a ještě zvlášť do misky olej se šťávou z citrónu. K žloutkům nejdříve opatrně a po částech přilévám horkou vodu a poté olej s citrónovou šťávou. Mezi každým nalitím vždy směs prošlehám.<em>♥ Vejce si vždy rozklepněte zvlášť do hrnečku a vkládejte postupně – věřte mi! :) Dávejte pozor, směs bude po nalití vody a oleje hodně tekutá, tak nechte otáčky šlehače na minimum, abyste neměli zacákanou celou kuchyň.</em></p><p>3. Do zvláštní mísy je třeba prosít polohrubou mouku spolu kypřícím práškem a kůrou z citrónu. Opatrně ji po částech přisypávám do tekuté směsi a vždy pořádně prošlehám, ať nejsou v těstě hrudky.</p><p>4. Z bílků a špetky soli si vyšlehám pevný sníh, který přidám k těstu a opatrně zapracuji. Přibližně 1/3 těsta si odeberu zvlášť do misky, přidám kakao a opět promíchám.<em>♥ Bílky v těstě spíše překládejte, než míchejte.</em></p><p>5. Světlé a tmavé těsto vlévám střídavě do připravené formy (začnu světlým těstem, kterého je víc). Bábovku peču v rozehřáté troubě cca 40 minut.<em>♥ Můžete použít i špejli a vlnovými pohyby do sebe světlé a tmavé těsto lehce smíchat, udělá to v bábovce hezké ornamenty.</em></p><p>6. Po vytažení z trouby nechám bábovku zcela vychladnout na mřížce. Poté ji vyklopím na talíř a podávám posypanou moučkovým cukrem.<em>♥ Pokud už víte, že máte formu, ze které se bábovka špatně vyklápí, chvilku po vytažení z trouby ji překlopte na talíř a formu přikryjte mokrou utěrkou. Mělo by to jít o něco lépe.</em></p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...