Švédský Glögg - takový silnější svařák :)
★★★★★
Uvařila: Amanda
Ingredience
- 1 l Kvalitní červené víno
- 1,5 dcl Vodka
- 2 ks Hřebíček
- 2 ks Skořice
- 1/2 lžička Kardamon
- 1 dcl Hrozinky a brusinky
- 1/2 dcl Mandle
- 1 lžíce Cukr
Instrukce
- <p> </p><p> </p><p>Tradiční vánoční nápoj ve Švédsku se jmenuje Glögg. Pije se v různých podobách na celém Severu.</p><p> </p><p> </p><p> </p><p> </p><p> </p><p> </p><p>Postup</p><p>Víno svaříme s vodkou, kořením a cukrem. Přidat můžete už na začátku rozinky nebo brusinky, hezky nasají chuť glöggu. Nakonec horké víno ozdobíme plátky mandlí a pomerančem a popíjíme.</p><p> </p><p> </p><p> </p><p> </p><p>Kde se vzal</p><p>Nápoj tedy <strong>pochází ze Švédska</strong>, kde jej místní nejprve vyráběli z vína, cukru, medu, skořice, zázvoru, kardamomu a hřebíčku. Tato kombinace byla později pojmenována jako <em>zářící,</em> <em>svařené víno – glödgad vin</em>. Slovo Glögg je zkrácený tvar, který se poprvé objevil v tisku v roce 1870. Jeho popularita se postupně rozšířila do celé Evropy, a tak má své bratříčky i ve Finsku (<em>gluggi</em> má v sobě místo brandy vodku), německé <em>glühwein</em> se zase vaří z vína bílého. Irové tam lijí Irish whiskey, jak jinak.</p><p> </p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...