Somloi galuška - hriešne dobrý maďarský národný dezert
★★★★★
Porce: 4Uvařila: Monika Galgócziová
Ingredience
- 6 ks vajce
- 120 g polohrubá múka
- 120 g práškový cukor
- 1 ks citrón
Vanilkový krém
- 100 g práškový cukor
- 4 ks žĺtky
- 2-4 lžíce polohrubámúka
- 1 l mlieko
- 20 g maslo
- 2 ks vanilkový cukor
- vanilkový lusk
Čokoláda
- 100 g cukor
- 2 lžíce holandké kakao
- 5 lžic voda
- 25 g maslo
- 1,5 dcl rum
- mleté vlašské orechy
- hrozienka
- marhuľový džem
- šľahačka
Instrukce
- <p>Bielka vyšľaháme. Pridáme cukor a nakoniec do tuhého snehu pridáme žĺtka, múku a citrónovú kôru. Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme asi 15 min pri teplote 160°C. Cesto rozdelíme na tri časti.</p>
- <p>Žĺtka vymiešame s cukrom pridáme mlieko, maslo a varíme kým krém nezhustne. Pridáme vanilkový cukor. Môžeme zahustiť troškou múky.</p>
- <p>Z cukru, masla, kakaa a trošky vody uvaríme čokoládu.</p>
- <p>Upečené cesto sme si rozdelili na 3 pláty (ako na rezy). </p>
- <p>Prvý polejeme rumom.</p>
- <p>Na to dáme čokoládu.</p>
- <p>Prelejeme vanilkovým krémom.</p>
- <p>Potom položíme druhý plát cesta. Opäť ho polejeme rumom, a potrieme džemom a posypeme orechmi.</p>
- <p>Pridáme aj hrozienka, ktoré sme predtým namočili v rume.</p>
- <p>Polejeme čokoládou a prelejeme krémom.</p>
- <p>Zákusok zakončujeme tretím plátom cesta, ktorý taktiež polejeme rumom a čokoládou. Prelejeme zvyšným krémom a posypeme hrozienkami a orechmi.</p>
- <p><strong>Koláčik necháme odstať v ľadničke aspoň 12 hodín!!!!!</strong> </p><p>Je to naozaj nutné, lebo zjesť ho skôr sa neoplatí, pretože sa chute musia najskôr poriadne prepojiť!!!!!</p>
- <p>Na tanier vykrajujeme pomocou lyžice halušky, ktoré dozdobíme čerstvou šľahačkou. </p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...