Sladký makový quinche
★★★★★
Uvařila: VendulaStillerová
Ingredience
TĚSTO (na vyšší plech 20 x 20)
- 150 g Hladká mouka
- 50 g Moučkový cukr
- 90 g Studený tuk - kokosový
- 2 ks Žloutek
NÁPLŇ
- 400 ml Makové mléko
- 5 lžíce Kukuřičný škrob
- 100 g Mák
- 3 lžíce Cukr
- 1 ks Vanilkový lusk
- 2 ks Bílek
- 1 špetka Sůl
Instrukce
- <p>Tentokrát se nejedná o převzatý recept, ale o můj vlastní. Koláč vychází z klasických francouzských quinchů - základem je >vylepšené< tukové těsto. Hodí se tak na něj jakákoli forma na quinche, ale i "pekáčky". Použijete-li kokosový tuk a makové mléko, získáte zdravou dobrotu při zachování nízkého obsahu cukru.</p><p>*Lze použít jakýkolik tuk, který je při pokojové teplotě tuhý - jeho charakter se odrazí na chuti těsta. Nejlepší je máslo, pokud máslo nemůžete či nechcete použít, zkuste třeba kokosový tuk. Bude fungovat i se sádlem, pak doporučuji přidat ještě lžíci kakaa.</p><p>**Opět není nutné použít makové, můžete použít naprosto jakékoli mléko.</p><p> </p><p>Z mouky, cukru, tuku a žloutků rychle zpracujte těsto. Následně ho dejte do lednice minimálně na 60 minut chladit. Těsto rozprostřeme/vymačkáme na plech, včetně okrajů. Pokud je těsto příliš ztuhlé, nadrobte ho - vzniklé kousky již na plech vymačkat zvládnete. Rozprostřené těsto důkladně propíchejte vidličkou a dejte ještě minimálně na 15 minut chladit. Troubu rozpalte na 190°C. Pečte naslepo do zlatova (zhruba 20 minut) - těsto můžete zatížit, ale není to nutné (zátěž po 15 minutách odstraňte). </p><p>Zatímco se těsto peče, připravte si náplň. Mák můžete nechat celý, můžete ho namlet nebo ho jen lehce promixujte ve vodě/mléku. Mléko, mák, škrob, cukr (dle chuti a ještě trochu navíc - část "sladkosti" pohltí bílky), vanilku (nebo vanilkový extrakt) a sůl svařte do polotuha. Bílky vyšlehejte a až náplň trochu zchladne, vmíchejte do ní vyšlehané bílky.</p><p>Na teplý korpus nalijte náplň a pečte zhruba půl hodiny. Při použití nižší formy zkraťte dobu pečení dle potřeby. Propečenost zkuste špejlí, pokud bude po vytáhnutí bude lehce vlhká, je hotovo. Krájejte po vychladnutí.</p><p>Dobrou chuť.</p><p> </p><p> </p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...