Ženy s.r.o.
ReceptyBlogySoutěžeOtestovánoVyhledávání

Poklad z pampelišek - medík

Poklad z pampelišek - medík

Uvařila: Eliška Polzerová

Ingredience

  • 450 ks Pampeliška květ
  • 2 ks Citrón
  • 2 ks Skořice - celá
  • 2 cm Zázvor
  • 1,5 - 2 kg Cukr nejlépe třtinový
  • 1 ks Vanilkový lusk
  • 2 l Vody

Instrukce

  1. <p>Když slunce pohladí pole a louky a mezi trávou začnou vystrkovat své žluté střapaté hlavičky Pampelišky je ten pravý čas utíkat s košíkem si natrhat. Letos jsem do trhání zapojila i mladší sestru a to jste měli vidět jak jsme se pobavily - o umatlaných a žlutých rukou se radši nezmiňuji :)</p><p><em><strong>Prosím myslete na včelky a jiné drobečky, vždy si natrhejte jen tolik kolik je třeba, darů přírody je třeba si vážit!</strong></em></p><p>Květy neoplachuji, přijde mi škoda smýt pyl. Rozložím třeba na stůl, počkám až vylezou broučci a poté vložím do většího hrnce - než se svaří tak se to jeví, že jich je hodně. Zaleju vodou(někdo praktikuje i předem převařenou a vystydlou - já ne), přidám na větší kolečka pokrájené citrony, zázvor a celou skořici. Co se týče vanilkového lusku - ten je již zbaven semínek nebo prostě té vnitřní hmoty :) jelikož si z toho připravuji vanilkový cukr(to není jako ty umělé chemické vanilínové cukry). Takto ,,vydlabaný,, lusk přidám také do nálevu.</p><p> </p><p><strong>Přivedu k varu a 15 min. provařím. </strong>Odstavím z plotny, dám víčko, nebo překryji plátýnkem a 24 hod. nechám stát na buď v pokoji(né na slunci přímém) nebo třeba ve špajzu či tmavším místě. Pampelišky pustí krásně barvičku a pyl do výluhu. Je třeba vše pečlivě přecedit přes jemné sítko či plátýnko - mačkáme fest hlavně i citrony ať nic nepřijde nazmar. Přidám cukr a pomalu přivedu k varu. Teď úskalí medu všeobecně. Chcete-li aby se med táhnul je třeba jej min. 1 hod 40 min. na mírném ohni vařit jenže tam hrozí, že moc živin nezbude pak se nabízí možnost lehce přivést k varu a chvilku provařit(jen tak mírně aby se ode dna zvedaly malé bublinky). Konzistence je pak spíše jako sirup, ale za to o mnoho více živin.</p><p>Vše po uvaření slévám do předem vyvařených a suchých sklenic. Zavíčkuji a otočím dnem vzhůru(pozor sklenice jsou poměrně horké) aby se víčko zatáhlo.</p><p><em>.... podávejte dle potřeby na lžičce, vhodné do čaje, kaší, oslazení limonád atd. prostě každý podle chuti</em></p>

Ohodnoťte recept

Zatím bez hodnocení

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte .

Načítání komentářů...

Grilované kuřecí Supreme jako od šéfkuchaře

Související recepty