Piškotová roláda s krémem
★★★★★
Uvařila: MarieHajdová
Ingredience
- 4 ks Vejce
- 120 g Moučkový cukr
- 2 lžíce Horká voda
- 120 g Hladká mouka
NÁPLŇ A POLEVA
- 1/2 l Mléko
- 1 ks Pudinkový prášek - čokoláda
- 140 g Máslo
- 4 lžíce Moučkový cukr
- 1 lžíce Kakao
- 100 g Hořká čokoláda
- 25 g Máslo
- 4 lžíce Marmeláda na potření - jahodová, meruňková apod
Instrukce
- <p>Začneme tím, že si připravíme pudink. V mléce rozmícháme pudinkový prášek a přidáme cukr, já dávám asi 2 lžíce. Za stálého míchání přivedeme k varu až začne houstnout a pak ještě chvíli mícháme. Přelijeme do misky, posypeme moučkovým cukrem a přetáhneme potravinářskou fólií, díky tomu se nahoře nevytvoří škraloup. Necháme vychladnout. Naopak rozehřejeme troubu na 180 °C.</p><p>Piškot připravíme tak, že si nejprve rozdělíme vejce na žloutky a bílky. Žloutky šleháme s 60 g cukru do pěny. Šleháme dlouho, vůbec se nebojíme, protože přehnat to nemůžeme. Směs krásně zesvětlá, získá krémovou konzistenci a zhoustne. Přidáme 2 lžíce horké vody a šleháme dál, dokud směs nebude úplně světlá. Bílky si vyšleháme se zbytkem cukru dotuha a přidáváme je do směsi střídavě s moukou. Už nešleháme, jen zlehka vtíráme do směsi. Velmi opatrně, jinak piškot nebude nadýchaný, ale zdrclý. Vylijeme na obdélníkový plech vyložený pečicím papírem a pečeme 10–15 minut, dokud nebude upečený. Nejlíp to poznáme zapíchnutím špejle.</p><p>Teď přichází to, co je na roládě nejtěžší. Musíme ji ještě horkou svinout. Způsobů je několik, já se to naučila takhle: na čistý plech rozložím utěrku namočenou do studené vody a vyždímanou. Na ni položím čistý pečicí papír. Upečenou roládu na něj překlopím a v pruzích odlepím papír, na němž se pekla. (Nesnažte se jej sloupnout celý, piškot by se mohl potrhat.) S čistým pečicím papírem ji od kratší strany zaroluji, nakonec zabalím do vlhké utěrky a nechám vychladnout. Tak 2–3 hodinky.</p><p>Mezitím si připravíme krém. Vychladlý pudink nejdřív rozšleháme samotný, aby nebyl tak tuhý. Postupně přidáváme změklé máslo a stále šleháme. Podle chuti přidáváme cukr a pro kakaovější krém se dá přidat i práškové kakao. Množství nechám na vás. Šlehejte, dokud krém nebude krásně jemný a hladký. U krému je důležité, aby máslo mělo opravdu pokojovou teplotu. Klidně ho vyndejte z ledničky, už když děláte piškot. Jinak se krém zdrcne.</p><p>Teď vychladnutý piškot naplníme. Roládu opatrně rozmotáme. Plát potřeme marmeládou dle chuti, já jsem použila domácí meruňkovou, která je lehce nakyslá a dobře vyváží sladký čokoládový krém. Na marmeládu napatláme krém, něco si necháme na patlání navrch rolády. Nedávejte dovnitř krému moc, při rolování by mohl vytéct ven. Rolujeme opatrně, ale sebevědomě <em>(a proto mi tahle část moc nejde)</em>. Roládu nakonec pomažeme zbytkem krému a dáme tuhnout do chladu.</p><p>Ještě zbývá poleva. Tu dělám tak, že ve vodní lázni rozpustím máslo a čokoládu. Tím pak roládu poliju a opět nechám tuhnout. Ideální je nechat ji tuhnout přes noc, aby se chutě i konzistence propojily.</p><p> </p><p>Více receptů a recenzí kuchařek najdete na blogu <a href="http://www.jidlog.cz">www.jidlog.cz</a> </p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...