Jablka, jablíčka, jabka aneb... Jak udělat domácí jablečnou přesnídávku?
★★★★★
Uvařila: PetraFencl
Ingredience
- 3 kg Jablka
- dle chuti Cukr bílý, nebo třtinový půlka pytlíčku
- Vanilkový pudink
Instrukce
- <p>Uzrály nám jablka na malé jablůňce. Je to holka šikovná:o)</p><p>Minulý rok jsem neměla čas je zpracovat, a tak se jich spoustu vyházelo. Letos jsem si řekla, že se nic vyhazovat nebude. Ale co tedy s jablky, když je všechny nelze zkonzumovat za čerstva? Jako malá jsem měla velmi ráda jablečnou přesnídávku. Samotnou, a nebo s piškoty. Volba zpracování jablek byla jasná. Udělám domácí bio jablečnou přesnídávku. Děti budou nadšené a my dospělí si také pochutnáme…</p><p><strong>Jak udělat domácí jablečnou přesnídávku?</strong>… Je to jednoduché, zdravé bez éček a příjemně zábavné…Pojďme na to…</p><p> </p><p><strong>Co potřebujete…</strong></p><p>jablka nejlépe domácí chov :o) nestříkaná prostě BIOcukr (krystal bílý, nebo třtinový) – nebo bez cukru(vhodnější je pak sladší odrůda jablíček)vanilkový pudink (nebo bez pudinku)velký hrnec a trochu vody na podlití. </p><p><strong>Postup přípravy domácí jablečné přesnídávky…</strong></p><p>jablka </p><p><strong>omyjeme, oloupeme a zbavíme jadřinců</strong></p><p>oloupaná jablka, nakrájíme na čtvrtkyvezmeme větší hrnec a zaplníme jej jablky </p><p><strong>až po okraj a přikryjeme pokličkou</strong></p><p>jablka </p><p><strong>podlijeme 5cm vody</strong></p><p> (ne více, aby přesnídávka nebyla řídká)jablka povaříme </p><p><strong>do změknutí (cca 20-30min)</strong></p><p>rozmixujeme </p><p><strong>do hladka</strong></p><p>do rozmixované jablečné kaše přidáme cukr (pokud cukr nechcete nebo nemůžete, nedávejte)následně do kaše můžete nebo nemusíte, </p><p><strong>přidat půlku sáčku vanikového pudinku</strong></p><p>, </p><p><strong>rozmíchaného v troše vody</strong></p><p> (kaše se více zahustí, chytne mírně vanilkovou chuť)</p><p><strong>no a to je vše…</strong></p><p>jablečnou přesnídávku </p><p><strong>plníme ještě horkou!</strong></p><p> do vyvařených skleniček s vyvařenými víčky</p><p><strong>pečlivě zavíčkujeme </strong></p><p> </p><p><strong>Sterilizace? Ano, například takto …</strong></p><p><strong>V troubě</strong></p><p>Sklenice naplníme, zalijeme vroucím nálevem a uzavřeme. Naskládáme </p><p><strong>na plech s vyšším okrajem (asi 4 cm)</strong></p><p>. Sklenice se nesmí dotýkat. Dáme do trouby a zalijeme asi do 2–3 cm horkou vodou. Neměla by však být vroucí, protože by neprohřáté sklenice mohly prasknout. </p><p><strong>Troubu předehřejeme na 150°C, spodní i vrchní ohřev, vložíme plech se sklenicemi a zahříváme 15 min</strong></p><p>. Po této době </p><p><strong>přepneme na spodní ohřev, snížíme teplotu na 100° C a ohříváme dalších 20–25 min.</strong></p><p><strong>Po zavaření vyndáme sklenice a otočíme je na utěrce dnem vzhůru.</strong></p><p><strong>Po vychladnutí otočíme zpět</strong></p><p> a poťukáme nehtem na víčko, mělo by vydávat jasný zvuk, ne dutý – to by znamenalo, že není dobře zavařená.</p><p><strong>Pak vychladíte a chladné uložíme buď do lednice, nebo do sklepa či chladné místnosti. Odtud si přesnídávky odebírejte dle chuti a nálady…</strong></p><p> </p><p><strong>Co s oloupanými slupkami od jablek? Rozhodně nevyhazovat…</strong></p><p>Po slupkou je nejvíce <strong>vitamínů, zdraví prospěšných látek</strong> a vůbec byla by to velká škoda…</p><p>Jablečné slupky totiž obsahují <strong>velké množství vitamínu C !, ale také …</strong></p><p><strong>vápník</strong></p><p><strong>hořčík</strong></p><p><strong>železo</strong></p><p><strong>jablečné polyfenoly…mocné antioxidaty!!!</strong></p><p><strong>karoten</strong></p><p><strong>nenasycené mastné kyseliny a důležitou vlákninu</strong></p><p> </p><p><strong>Slupky z oloupaných jablek usušte a připravte si doma lahodný a zdravý nápoj…</strong></p><p><strong>slupky usušte v troubě či sušičce</strong></p><p> a uschovejte v čisté, uzavíratelné nádobě</p><p><strong>k přípravě šálku</strong></p><p> jablečného nápoje postačí </p><p><strong>hrst sušených slupek</strong></p><p>přelijeme vařící vodou a přidáme cukr či med, nebo jen tak bez slazení, případně citron nebo limetku</p><p><strong>do nápoje můžete použít i bylinky- meduňku, heřmánek… </strong></p><p><em><strong>A víte že?…</strong></em></p><p><strong>je vědecky prokázáno, že loupání jablek působí velmi pozitivně na soustředění a pro vystresované a deprimované jedince je to přímo balzám pro duši…:o) </strong></p><p> </p><p><em><strong>Takže loupání zdar a depresi nazdar!</strong></em></p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...