Francouzská cibulačka zahřeje a potěší! Hlavně teď v zimě!
★★★★★
Uvařila: LuciePomijová Brabcová
Ingredience
- 600 g Cibule
- 2 lžíce Máslo
- 1 l Vývar hovězí
- 2 lžíce Hladká mouka
- 2 dcl Bílé víno
- 50 cl Portské víno
- 1 lžička Hnědý cukr
- 200 g Strouhaný sýr - Comte, gruyere nebo ementál
- 1/2 ks Bageta
- 1 plátek Pórek
- 2 - 3 ks Čerstvý tymián
- 1 - 2 ks Petrželová nať plocholistá
- Sůl, pepř
Instrukce
- <p><strong>Nejlepší francouzskou cibulačku jsem jedla samozřejmě ve Francii. V Paříži, na Montmartre. Tady je i fotka té restaurace.</strong></p><p>Následně jsem se chtěla hodně přiblížit k její chuti, a tak jsem zkoušela různé recepty a vyladila ji takto:</p><p> </p><p><strong>FRANCOUZSKÁ CIBULAČKA (2-3 OSOBY)</strong></p><p>cca 600 g cibule</p><p>máslo, asi tak 2 lžíce</p><p>1 litr hovězího vývaru (může být i jiný, ale hovězí je nejlepší)</p><p>hladká mouka na jíšku – asi tak 2 lžíce</p><p>2 dcl bílého vína</p><p>50 cl portského vína nebo cognacu (mám raději variantu s portským vínem)</p><p>tzv. bouquet garni – do listu pórku se zabalí 1-2 bobkové listy, kousek čerstvého tymiánu a petržele s plochými listy a převáže kuchyňským provázkem nebo silikonovým provázkem na španělské ptáčky</p><p>sůl</p><p>pepř</p><p>cukr hnědý – 1 lžička</p><p>nastrouhaný sýr – ideální je Comte, Gruyere nebo i dobrý ementál – cca 200 g</p><p>asi tak půlka bagety</p><p>Příprava:</p><p>Nejdříve si nakrájím cibuli na proužky a na másle ji restuji. Je jí celkem hodně, tak to trvá docela dlouho – 10 – 15 minut určitě. Když je zlatavá, přidám lžičku hnědého cukru a dám na hrnec pokličku a (za dozoru a občasného míchání) nechám ji ztmavnout. Opravdu dohněda. Následně zamíchám mouku a zaliji vývarem, který jsem si ohřála (pokud ho skladuji třeba v mrazáku). Přidám sůl, pepř a bouqet garni. Jakmile se polévka začne vařit, přidám bílé víno a portské nebo cognac. Nechám provařit asi tak 20 minut. Polévka nesmí být hustá – musí být tak akorát, spíš řídká. Na závěr vyndám bouqet garni a vyhodím.</p><p>Nez se polévka dovaří, připravím si krutony. Nakrájím bagetu na tenké plátky (lepší je, když není úplně čerstvá, případně ji předtím nasucho trochu opeču v troubě). Plátky bagety posypu nastrouhaným sýrem a dám na 200 stupňů do trouby, až se sýr trochu rozteče. Krutony vyndám z trouby a nechám trochu vychladnout.</p><p>Když je polévka hotová, dám ji do misek (horkuvzorných) na polévku, nahoru položím krutony a ještě posypu sýrem. Misky položím na plech a dám do trouby na 200 stupňů zapéct – cca na 10 minut (je možné dát i pod gril, ale opatrně, je třeba pak hlídat, aby se sýr nahoře nespálil).</p><p>Polévku podávám ihned, jak ji vyndám z trouby. Je fakt dobrá … ten sýr se táhne, bageta se v polévce namočí .. super hlavně v zimě!</p><p> </p><p>Více receptů a také angličtiny v gastronomii na <a href="http://www.honeyfood.cz">www.honeyfood.cz</a></p><p> </p><p>Pěkný víkend, dámy!</p><p> </p><p> </p><p>foto: Lucie Pomijová a Pexels.com</p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...