Dýňový džem
★★★★★
Uvařila: Lenka Hudečková
Ingredience
- dle potřeby Dýně
- dle potřeby Želírovací cukr
- Skořice celá i mletá
- 1 ks citron
- 2 ks Pomeranč
- 1 špetka Sůl
Instrukce
- <p>Kamarádka mi volala, že má pro mě na zahradě poslední dýni, ať si pro ni přijedu. Kompotů jsem již letos nadělala dost, tak jsme se doma s mužem domluvili, že tentokrát udělám džem.</p><p>Druh dýně uvidíte na fotu, nevím, jak se jmenuje, ale jde to jistě i z hokaida nebo máslové dýně. Ostatně ty letošní od kamarádky mi hodně chutnaly po banánech, takže mají nový název - dýně máslová banánová :-)</p><p> </p><p>Dýně po očištění vážila 3350 g, tak jsem ji rozdělila na dvě poloviny, aby se mi vešla do hrnce :-)</p><p> </p><p><strong>Postup prací:</strong></p><p> </p><p>Dýně se oloupe (hokaido nemusíte), umyje a nakrájí na kostky. Dáme do většího (širšího hrnce), přidáme špetku soli a pár kousků celé skořice. Dáme vařit cca na 20 minut, aby dýně změkla.</p><p>Omyjeme si pořádně citron a dva pomeranče, obojí překrojíme, vymačkáme šťávu a zbytek dužiny nakrájíme na menší kousky. Asi 5 minut před dovařením dýně jsem dužinu přidala do hrnce, aby se také provařila. V případě vaření dvou dávek jsem dala půl citronu a jeden pomeranč.</p><p>Po změknutí dýně vyndáme celou skořici a já vyndala i citron, nechala jsem jen pomeranč. Vše jsem promačkala mačkadlem na brambory a pak chvilku mixovala ponorným mixérem. Jen tak, aby se kousky pomeranče více rozložily, ale zůstaly tam i kousky dýní. Ale je to na Vás.</p><p> </p><p>Poté jsem do hrnce vylila vymačkanou šťávu z citrusů a nasypala 1 želírovací cukr a přidala ještě necelého 1/2 kg cukru obyčejného a vařila zhruba 5 minut.</p><p> </p><p>Zda džem ztuhne zjistíte, když lžičkou odeberete trochu na talířek a čekáte než vychladne. Pokud to není dost tuhé, tak ještě chvíli vaříme.</p><p> </p><p>Potom džem nalijeme do vypařených skleniček a zavíčkujeme (rovněž vypařenými víčky). Otočíme na utěrku dnem vzhůru a necháme chladnout.</p><p> </p><p>Z půlky dávky jsem měla 9 skleniček různých velikostí od jogurtových až po ty od medu. (Došly mi už doma totálně sklenice!).</p><p> </p><p>Druhou půlku jsem dělala stejně, jen jsem před koncem vaření již s cukrem přidala 1 lžičku mleté skořice a pořádně to rozmíchala, aby se neudělaly hrudky a provařila. Džem je malinko nahnědlý, ale rovněž moc dobrý a chutný.</p><p> </p><p>Sice jsem si dneska v kuchyni postála nějaké tři hodiny čistého času, ale jako odměnu mám 18 skleniček džemů, které nám jistě budou chutnat.</p><p> </p><p>Foto na hlavní stránce je ta dýně, kterou jsem dělala.</p><p> </p><p>Dobrou chuť Vám přeje Hudlenka :-)</p><p> </p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...