Bramborový knedlík
★★★★★
Uvařila: Lenka Hudečková
Ingredience
- 10 ks Brambor
- 300 g Hrubá mouka
- 300 g Dětská krupička
- 2 ks Vejce
- 2 lžíce Solamyl
- 2 lžička Sůl
Instrukce
- <p>Středně velké brambory si uvaříme již večer, aby pořádně vystydly. </p><p>Druhý den je oloupeme a nastrouháme. Používám jemné struhadlo a občas i hrubší, nicméně více by mělo být brambor na jemno nastrouhaných.</p><p>Brambory strouháme na hrubou moukou pomoučený vál.</p><p>Poté je osolíme a posypeme moukou. Vše dávám odhadem, říká se, že má být tolik mouky (a krupičky), jako je zhruba brambor. Nevím, nikdy jsem to nevážila...takže posypu moukou, pak dětskou krupičkou a udělám důlek, kam dám 2 vejce nebo 1 vejce celé a z druhého jen žloutek. Závisí na množství brambor. Já jich včera měla asi 12, takže vejce jsem dala dvě celá. </p><p>Začneme hníst těsto řádně rukama. Pokud se zdá suché, můžeme přilít tak 1 dcl vlažné vody. Pokud je naopak "mokré", přisypeme mouku nebo krupičku. Před koncem dávám ještě asi 2 lžíce solamylu. Těsto je potom jemnější.</p><p>Uděláme si velkou hroudu těsta, které potom rozkrájíme na menší díly a vytvoříme knedlíky.</p><p>Já osobně je vařím na páře, neboť mé první knedlíky (asi v 15. letech) vařené ve vodě, se mi někam ztratily a dodnes nevím kam :-)</p><p>Připravím si velký hrnec, kam naliju vodu a dám napařovač, na to utěrku, když se voda vaří, pak tam vložím tolik šišek, kolik se jich vejde. Jejich velikost přizpůsobuji velikosti hrnce. A nechám na páře dělat cca 15 minut, potom knedlíky otočím a dalších asi 10 minut pařím. Na zkoušku vždy beru menší knedlík, který vyndám a v půli rozkrojím nití. Je-li hotový, nakrájím nití na plátky a dám do mísy. Když není, vrátím ho ještě na páru.</p><p> </p><p><strong>Zbylé knedlíky, které se ještě nedaly vařit nebo na páru, musíte dát ihned po jejich utvoření do ledničky nebo do chladna, aby těsto neměklo.</strong></p><p>Tak ať se Vám dílo podaří, a knedlíky k masu vydaří.</p><p> </p><p>Hudlenka</p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...