
Svatomartinské rohlíčky z kefíru a ořechovou náplní
★★★★★

Porce: 4Uvařila: Kateřina Goroškov
Ingredience
- pšeničný kvásek 350 g
- Čerstvé mléko z Valašska 150 ml
- Kefírové mléko nízkotučné 60 g
- Cukr krupice 100 g
- vanilkový cukr lžíce
- citronová kúra
- hladká mouka 250 g
- polohrubá mouka 250 g
- sůl malá lžička
- žloutky z větších vajec 2 ks
- olej 40 g
- sádlo 30 g
- studené máslo 30 g
- Na oříškovou náplň
- vlašské ořechy 250 g
- cukr moučka 100 g
- Čerstvé mléko z Valašska 80 ml
- tuzemský rum 4 lžíce
- skořice špetka
Instrukce
- Z kvásku, mléka s kefírem, cukru, žloutků, mouky se solí a oleje uhněteme těsto, kdy na konci hnětení zapracujeme sádlo a máslo.
- Těsto musí být vláčné a nesmí lepit.
- Těsto necháme kynout v teple 2 až 3 hodiny a občas ho přeložíme.
- Potom těsto přendáme do krabičky, potřeme jej olejem a uložíme do lednice přes noc.
- Vykynuté těsto (po 12-20 hodinách v lednici) rozdělíme na 24 kousků, každý kousek ještě přeložíme, vyválíme do kuličky a necháme asi 30 minut odpočívat.
- Mezitím si uděláme ořechovou náplň.
- Namleté ořechy v rendlíku smícháme s cukrem či medem, mlékem, rumem a skořicí a jen pár minut za stálého míchání povaříme.
- Necháme náplň vychladnout, čímž se ještě zpevní.
- Každou kuličku těsta rukou roztáhneme, vyválíme do trojúhelníku, na širší část dáme poměrnou část náplně a zarolujeme ke středu k tenké části.
- Rukama ještě zahneme a zpevníme konce, aby náplň nevytékala.
- Vytvarované rohlíky uložíme na plech s pečícím papírem (dávka je na dva plechy) a necháme vykynout.
- Kynutí pod igelitovým pytlem, trvá 3 až 4 hodiny, podle teploty v místnosti.
- Dobře vykynuté rohlíky potřeme vejcem rozšlehaným s mlékem a ozdobíme celým mákem.
- Pečeme na 190 °C asi 35 minut.


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...