
Buchty jako od babičky ( aneb Nebojte se kynutého těsta )
★★★★★

Porce: 6Uvařila: MarcelaSoukupová
Ingredience
- 250 g hladká mouka
- 250 g polohrubá mouka
- 1 celý kypřicí prášek
- 2 celá vejce
- 20 g droždí
- 200 ml mléko
- 60 g lehce povoleného máslo
- 60 g sádlo
- 10 g sádla na vymazání pekáče
- 60 g cukr krupice
- 1 x cukr vanilkový
- špetka soli
- 1 lžička strouhané kůry z citronu
- 2 lžíce polévkové rumu
- cukr moučka na posypání
- pekáč na buchty
- Náplň dle vaší chutě - povidla
- Tvaroh - 250g tučného v alobalu
- Povidla - vlastní jsou nejlepší. 2 kelímky 250g.
Instrukce
- První je, že všechny suroviny - opravdu všechny, čtete dobře.
- Dáte 24h před pečením na kredenc, aby měli všechny suroviny stejnou teplotu.
- To je základ a učila mě to jak maminka, tak babička.
- Připravíme si kvásek.
- Mléko lehce ohřejeme, tak, aby jsme udrželi prst v mléce.
- Dáme droždí, posypeme lehce cukrem, zakryjeme utěrkou a necháme vzejít kvásek.
- Mezitím, si připravíme ostatní suroviny podle receptu.
- Krájíme, odvažujeme, strouháme, lijeme.
- Pokud budeme míchat těsto v robotu, dáme nejdříve tekuté suroviny k sobě ( mimo másla a sádla, to, dáváme do těsta až naposledy).
- Následně přidáváme suché suroviny a dáme hníst, až nám postupně vznikne těsto.
- Když máme hmotu, tuk dáme na konec.
- Hněteme do hladka, do doby, než těsto bude hladké, nelepivé a pohled lesklé.
- Pokud děláme ručně, do mísy dáme nejdříve mouku, kvásek.
- Postupně přidáváme vejce, cukr, tuk a ostatní suroviny.
- Pokud máme tuhé těsto, přidáme lehce mléko.
- Pokud máme těsto tekuté, přidáme hladkou mouku.
- Když potřebujeme zahustit kynuté těsto, vždy dáme hladkou moku.
- Suroviny přidáváme vždy opatrně po lžících.
- Aby se nic nepřehnalo.
- Když máme těsto zadělané, necháme v míse přikryté.
- Kyne těsto cca 30 minut, podle teploty v místnosti.
- Po vykynutí těsta, jej zvážíme a rozdělíme kolik chceme mít buchet.
- Menších na toto množství, je cca 24ks.
- Těsto po zvážení dělte na zhruba stejné kousky a plňte 1 lžící náplně.
- Balte do uzlíku a uzlíkem dejte na dno vymazaného pekáče.
- Skládejte 1 buchtu vedle sebe.
- Naplňte pekáč a ještě nechte 10 minut kynout.
- Mezitím předehřejte troubu na 180"C.
- Vložte do trouby a nechte lehce nahřát.
- Pak vemte misku s ohřátým sádlem a mašlujte poctivě buchty ze všech stran.
- Potom šup do trouby zase zpět.
- Pečte do zlatova asi 40 minut.
- V půlce pečení, opět buchty pomašlujte sádlem.
- Po upečení, buchty nechte vychladnout.
- Přeji dobrou chuť a nebojte se kynutého těsta.
- Napečeno s chutí.


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...