Jak postýlka může podporovat vývoj dítěte a ulehčit život rodičům.”
Nejvíc hlídací období nastává v momentě, kdy se dítě učí chodit. O bezpečnosti nemá ani potuchy, ale touha po poznání je pro něj bezedná. A vy jen běháte a poponášíte a zvedáte. Cítíte se často unavená. Dítě nechce a nemůže být bez vás. A vy si v klidu ani nevypijete kávu. Máme pro vás řešení a hodinu navíc denně jen pro vás – pořiďte mu druhou postýlku.
Je logické, že postýlka je na spaní. Ve všech článcích se dozvíte, že postýlka by měla být pouze na spinkání. Já s tím naprosto souhlasím. Ale dá se pořídit i druhá postýlka a té dát jinou funkci – pokojíček pro nejmenší.
Ohrádky pro dítě jsou také dobré, ale zkusila jste si do ní někdy vlézt? Ač je síťovaná, nekouká se z ní dobře. A hlavně nemá šprusle, které dětské ručičky tolik milují. A které jim hlavně pomáhají při prvních krůčcích. (poprosím zde odkaz na článek 5 fází chůze nebo klidně až u dalšího bodu…)
Čím vším taková druhá postýlka pomůže dítěti a nám ulehčí život?
Chůze
Dítě prochází 5 fázemi chůze. Pro každou z nich je postýlka a její nenahraditelné šprusle tím nejlepším pomocníkem. Dítě se učí chodit na jednom místě, kde donekonečna trénuje. Prostředí mu je známé, když spadne na zadeček, tak do měkkého. Samo si sleduje své pokroky. (poprosím zde odkaz na článek 5 fází chůze) A vy? Můžete si dát kávu a sledovat, jak se dítě samo učí a prožívá radost a soustředění.
motivace
Dítě potřebuje při učení se prvním krůčkům motivovat. Stačí, že si přidřepnete k druhému konci postýlky a má jasný cíl. Nepřemýšlí, jak se k vám dostat, šprusle mu ukáží směr. Ano, lze to i na zemi, ale dítě musí pak řešit mnoho věcí najednou – jak se k vám dostane, čeho se přidrží, jaká je vzdálenost? Můžete jej motivovat i hračkou zavěšenou u stanoveného cíle. A vy? Máte na chvilku volné ruce a dítě je přitom spokojené a má zábavu.
hra
Dítě je zvídavé a pochopitelně bude nejraději vždy s vámi. Ale nejde to. I vy potřebujete zamíchat polévku, otevřít pošťačce či si prostě odskočit. Dítě v postýlce je v bezpečí. To neznamená, že ho spustíte z očí, ale na pár vteřin to jde. Dítě si zvykne, že má svůj kout. Jeho kout, jeho pokojíček, ze kterého sleduje dění kolem. Máte také oblíbené křeslo, místo u stolu? Tak přesně tak příjemně a jistě se cítí dítě v pokojíčkové postýlce. A vy? Prospíváte dítěti a pár minut máte na své věci.
aktivní odpočinek
Dítě si samo „odpadne“. Chůze je namáhavá a tak si samo na chvíli lehne a začne si hrát. Je v klidu vleže, protože vás vidí a vy s ním komunikujete. A vy? Dejte si práci s tím, aby dítě mělo málo hraček a ty střídejte. Budou mu vzácné a vám přinesou dalších pár minut na víc bez dítěte v náručí.
samostatnost
Dítě si samo rozhodne, co bude dělat. Odpočívat, hrát si, sledovat vás, dívat se z postýlky na pohádku. Když je dítě stále na zemi, ať chcete nebo ne, směr a činnosti mu určujete sama. Dítě bude do únavy chodit, protože podněty jsou silnější. A vy? Máte chvilku pro sebe.
bezpečí
Dítě potřebuje a chce trénovat denně. Dopřejte mu trénink v jeho postýlkovém pokojíčku. A vy? Odpočinek bez věčné pozornosti. Šetříte energii na sledování dítěte, až bude opět na zemi.
čas
Mít postýlkový pokojíček pro dítě pro něj znamená pomoc a klid. Pro vás vždy u každé činnosti pár minut navíc. Minuty se sčítají. Takže zatímco si třeba 6x přes den takto lebedí na 10 minut ve svém pokojíčku, vy máte 6x 10 minut minut času pro sebe. A kdo by nechtěl mít o hodinku delší den?
Vše je řešitelné
srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s)mějte se
Zdroj foto:Pixabay.com