Fitness trenérka Eva Havelková tentokrát odpovídá na otázku, jak mít krásné tělo, ačkoliv vám v životě chybí pravidelnost.

Otázka:

Pracuji jako zdravotní sestra v nemocnici a na soukromé klinice, navíc na směny a jestli mi v životě něco chybí, je to pravidelnost – hlavně v jídle a ve cvičení. Do fitness center prakticky nechodím, pokud ano, pak na běhací pás a dva tři stroje, které znám … sportuji hlavně venku a doma podle programů Jillian Michaels a jiných DVD, i když ne každý den. Zajímalo by mě, co si o nich myslíte? Skutečně je možné za třicet minut pohybu denně zformovat tělo, nebo je to jen reklamní trik? Co za cvičení byste doporučila ženě, které nemá možnost se mu věnovat pravidelně – jeden týden cvičí více, druhý méně, třetí třeba vůbec. A jak v mém případě naložit s jídelníčkem, hlavně na nočních službách? Mám jíst, nemám, a pokud ano, pak co? Mám ráno snídat, když si jdu okamžitě poté lehnout, nebo raději ne? Mám vstávat dřív, abych mohla cvičit, když okamžitě poté jdu zase do práce, nebo se raději vyspat a dopřát tělu odpočinek? Je mi 35 let, vážím 67 kilo, problémy s nadváhou nemám, ale přibírat bych nechtěla, spíš naopak, mínus pět osm kilo by neškodilo. Hledám cesty, jak svoje touhy zkombinovat s náročným pracovním režimem.

Odpověď Evy Havelkové:

Zdravotních sestřiček, které mají díky směnám nepravidelný režim, jsem trénovala v minulosti několik. Přístup ke cvičení i stravování je u nich specifický, co se týká cvičení, opravdu to měly tak, že jeden týden, kdy měly volněji, trénovaly více (3-4x), naopak v náročnějším týdnu se dostaly ke cvičení třeba jen jednou či dvakrát. Tak to prostě je, tělo potřebuje i odpočinek, takže si každá musí najít svoji vlastní rovnováhu. Často tvrdím, že ve formování postavy je fitcentrum a těžší váhy nenahraditelné, pokud ale do posilovny z různých důvodů cestu nenajdete, domácí programy Jillian Michaels, NTC (Nike Training Club) či jiné nejsou špatnou alternativou. Rozhodně lepší, než nedělat nic.

Jídelníček je specifický v tom, že doba, kterou jste vzhůru, je různá. Nedívejte se proto na to, zda je ráno, odpoledne či noc, ale hlídejte si, kolik hodin vám přibližně zbývá do doby, než ulehnete ke spánku. V první polovině doby, kterou jste vzhůru, se nebojte přijímat i více sacharidů, naopak čím víc se blíží doba, kdy půjdete spát, tím více jejich konzumaci omezujte. Během noční směny tedy nehladovte, ale konzumujte jídlo s vysokým obsahem bílkovin, například různé druhy masa, nízkotučný tvaroh, proteinový nápoj s nízkým obsahem sacharidů, Šmakouna a jiné. Toto jídlo doplňujte zeleninou, abyste zahnala pocit hladu. Ráno běžte spát a teprve, až se probudíte, dopřejte tělu sacharidy například ve formě vloček, přestože hodiny ukazují už třeba po poledni.

Evu Havelkovou najdete na Facebooku, kde spolu se svým přítelem Jakubem založila projekt FitnessMiláčci. Společně také podnikají. Jejich firma Vitalbox nabízí netradiční krabičkovou dietu. Podrobnosti najdete zde.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account