Vydat, nebo nevydat se na seminář slibující zlepšit váš sex? Odpovídá Laura Janáčková.
Otázka:
Média a internet jsou dnes plné nejrůznějších koučů, včetně těch sexuálních. Mohu se naučit být lepší milenkou, jak slibují různé semináře? Mohu se naučit orgasmu? V jaké situaci bych měla přijít za skutečným odborníkem a kdy je lepší zvolit kouče?
Odpověď Laury Janáčkové:
Hovory o sexu se dnes dostávají do veřejného prostoru stále víc a dveře informací se někdy otevírají až tak, že nám nezbývá místo pro vlastní intimitu. Dozvídáme se o mediálních hvězdách, jaký zažily sex, přečteme si, jak máme uspokojit sebe, jak partnera. Na kurzu se naučíme provozovat praktiky, o kterých jsme do té doby neměly ani zdání. A kdybychom se snad přes to všechno pořád ještě cítily málo zdatné, máme na výběr ze specializovaných masérských salonů nebo výukových seminářů, kde nás podle přání naučí, obšťastní, poučí. Milé dámy, zamyslely jste se však někdy nad tím, kolik z těchto informací pochází od seriózních odborníků?
Pozor, kdo vás školí
Děti se podle průzkumů dozvídají první informace o sexu ve více než 39% případů od svých kamarádů. A jak si samy jistě pamatujeme, byly tyto informace často zavádějící. Vzpomínám si na kamarádku, která mi na střední škole barvitě líčila, jak se během soulože s partnerem tak lekla, že se stáhla a její přítel, voják, v ní zůstal uvězněn. Údajně jí pomohla až přivolaná záchranka. Mnoho z nás pak věřilo, že máme vagíny, které se dokáží zakousnout a nepustit. Ovšem pozor, pomáhá prý i píchnutí špendlíku. Teď jsme dospělé, přesto často věříme povrchním radám úplně stejně a co víc, v rámci různých seminářů a rychlokurzů jsme schopné za ně utrácet jmění. Vztahy a sexem se totiž zabývá kde kdo. Každý je na ně odborník – něco slyšel, něco prožil. Tak se stalo, že nám prostřednictvím médií radí specialisté původním povoláním herci, stavební inženýři, zemědělci, prodavačky. Jak se tito lidé stali odborníky? Jednoduše to o sobě prohlásili, případně absolvovali několikatýdenní, v lepším případě několikaměsíční kurz a stali se z nich koučové. Osobě si koučů vážím, nicméně nesmějí si plést profesi, v níž společně s klientem hledají cestu k jeho osobnímu růstu s odborným vyjadřováním se k tématům, na která postrádají vzdělání.
<>Přečtěte si více od Laury Janáčkové zde.
Kdy na seminář, kdy za odborníkem?
Ve své praxi jsem se nedávno setkala s nešťastnou ženou, které samozvaný odborník řekl, že je sadomasochistka. Trvalo jí nějaký čas, než se s touto myšlenkou smířila. Následně navštívila SM klub a zkušenosti z něj ji psychicky poškodily. Do mé ordinace přišla vystrašená a nejistá, o tom, že náhodný sexuální experiment ještě neznamená stanovení diagnózy sexuální deviace, nevěděla. Jiný můj klient si zase mohl ušetřit zbytečné zdravotní komplikace, kdyby se se svou erektilní dysfunkcí svěřil lékaři. Zaměření na výkon totiž neřeší příčiny eventuálního problému, které mohou mít zásadní dopad na zdraví člověka. Domnívám se, že má-li člověk skutečný psychický, vztahový či sexuální problém, měl by hledat pomoc u lidí, kteří daný obor přinejmenším vystudovali. Jinak je to stejné, jako když se řidič sanitky z filmu „Jak básníci přicházejí o iluze“ stal léčitelem. Na druhou stranu je třeba říct, že znám mnoho koučů, kteří svou práci dělají v mezích své profese a představují bezesporu přínos v osobním růstu člověka. Jako všechny profese, i tato je o lidech a je třeba jen dobře volit, komu dáte svoji důvěru.
Psycholožku a sexuoložku Lauru Janáčkovou najdete v Institutu partnerských vztahů.
Zdroj foto:Pixabay.com