S recepty na chia (čia) semínka se v poslední době roztrhl pytel. Jakoby lidé objevily spásnou potravinu na všechny neduhy. Při přečtení obsažených živin v těchto malých černých kuličkách ale zjistíte, že přeci jen je dobré jim věnovat trochu pozornosti.
Šalvěj hispánská, dnes známá pod názvem chia, patřila u starých Aztéků, Mayů a Inků vedle kukuřice, fazolí a amarantu mezi nejdůležitější potraviny. O této surovině dokonce vyšla celá kniha plná popisků a receptů. V článku tolik prostoru ale nemáme, proto se pokusím vystihnout nejdůležitější fakta.
Vezměme to popořadě. Ze zdravotního hlediska představují chia semínka důležitý antioxidant důležitý v prevenci proti rakovině. Pomáhají při regenraci tkání v těhotenství a při kojení. Jsou hydrofilní, takže pomáhají hydratovat zevnitř. Proteiny se jen hemží, což je důvod je jíst, pokud chceme nabrat na svalech. Snižují krevní tlak a stabilizují hladinu cukru v krvi. Díky vysokému obsahu vápníku, který se plně vstřebává v důsledku přítomnosti boru v semenech, působí příznivě na kosti, vlasy a pokožku.
Semínka jsou často také pomocníkem při dietách. Dámy asi bude nejvíce zajímat klasická hubnoucí dieta. Chia v kontaktu s tekutinou nabývají na objemu až 12krát, snadněji tak vyvolají pocit sytosti. Navíc bílkoviny v nich obsažené snižují chuť k jídlu. Vedle hubnutí jsou důležitá také při zdravotních dietách. Jelikož neobsahují lepek, jsou velmi vhodné pro celiaky a díky stabilizaci hladiny cukru v krví také pro cukrovkáře.
Je libo pudink nebo smoothie?
Asi nejčastěji připravenou pochutinou bývá pudink. Stačí smíchat chia semínka s kokosovým nebo třeba mandlovým mlékem, po dvaceti minutách promíchat a pak alespoň na šest hodin uložit do lednice. Po této době přidejte do směsi například banány, promixujte a podávejte.
Semínka se dále používají ve smoothies, salátech, ve snídaňové kaši nebo v pečení. Experimentovat lze na několik způsobů. Se svými zajímavými recepty s chia semínky se neváhejte pochlubit v komentáři.
Zdroj foto:Pixabay.com