Víno červené, bílé, růžové, šampaňské… existuje mnoho možností, jak se osvěžit a zrelaxovat během jídla. Možná by se dalo říct, že možností je až příliš, a je opravdu obtížné vybrat takové víno, které by vaše jídlo dovedlo k dokonalosti.

1. Aperitiv: vyhněte se alkoholu s vysokým obsahem cukru
Vína bohatá na cukr či alkohol jsou agresivní vůči chuťovým pohárkům. Mohlo by se stát, že si tak ochromíte pohárky již před jídlem a nebudete pak moci naplno vnímat jeho chuť. Proto je lepší sáhnout po bílém vínu, šampaňském či jiných šumivých vínech.

2. Každý chod si žádá své
Pokud chystáte slavnostnější oběd či večeři je vhodné k předkrmu servírovat lehké bílé víno, zatímco k hlavnímu jídlu spíše červené. Na utišení žaludku se pak hodí sladší vína typu portského. Pokud tak nevíte, jaké víno nejvíce chutná vaším hostů, vyberte ho podle typu jídla, které vaříte.

3. K rybě víno bílé nebo přívlastkové
Celkově se k bílému masu (kuřecí, králičí, ryby, mořské plody) pije nejčastěji víno bílé. Pokud se však jedná o rybu v celkově sytějším, tučnějším jídle, můžete použít i víno přívlastkové (např. Rulandské šedé, Rulandské modré či Chardonnay).

4. Pozor na kořeněné pokrmy!
Kořeněné až pikantní pokrmy vám stejně jako příliš cukru či alkoholu podráždí patro tak, že si nebudete moci vychutnat víno se vším, co nabízí. Ale určitě v tomto případě sáhněte po sušším, zralejším a výraznějším červeném vínu, které se v ústech dokáže prosadit (Frankovka, Cabernet Sauvignon).

5. Červené maso si žádá červené víno
Pod červeným masem si nejčastější představíme maso větších hospodářských zvířat – vepřové maso, hovězí či skopové, ale i maso kachní a zvěřinu.  K tomuto masu se hodí stejný typ vína jako ke kořeněným pokrmům.

6. Nesmrtelná kombinace: sýr a víno
Se sýrem to není vůbec jednoduché, protože druhů sýrů je nespočet. Všeobecně by se však dalo říci, že pokud se jedná o světlý sýr (kozí, ovčí, bílá plíseň – Hermelín, apod.) hodí se víno bílé. Když je sýr chuťově složitější (s modrou plísní, zrající a výrazné sýry) hodí se spíš červené. K šampaňskému se doporučuje vyzkoušet kozí sýr. Za zkoušku také stojí sladit víno a sýr podle regionu, ze kterého pochází.

7. Víno a čokoláda nejsou nejlepší kamarádi
Víno a především šampaňské se k čokoládě a čokoládovým polevám celkově moc nehodí. Pokud si dáme doušek vína hned po ochutnání čokolády, nejspíš nebudeme schopni rozpoznat jeho aroma. Jestli však na této kombinaci trváte, zkombinujte čokoládovou pěnu či čokoládové suflé se sladkým přírodním vínem typu portského.

8. Archivní víno nechte na jindy
Pokud ve svém domácím baru schováváte nějaké velmi kvalitní víno, podávejte ho nejlépe samotné! Dlouho zrající vína mívají velmi aromatickou chuť, která by mohla příliš čnít nad chutí připraveného jídla, a kterou by bylo zkrátka škoda pořádně si nevychutnat.

9. Dejte na svou intuici
Často dokážeme sladit víno s jídlem, aniž bychom o tom přemýšleli. Je to proto, že bezmyšlenkovitě barevně ladíme víno s připravovaným pokrmem, nebo automaticky podáváme podobný typ vína, který jsme použily i při přípravě pokrmu. To vše jsou správné návyky, ve kterých se nebojte pokračovat a dále je rozvíjet!

10. Víno se v žádném případě nehodí ke kyselým pokrmům, vajíčkům a zmrzlině

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account