Tuto neděli se světí kočičky a vrbové proutky se slovy: "Květná neděle spojuje Kristův královský triumf a oslavu jeho utrpení vjedno. Obojí je ve velikonočním tajemství vzájemně propojeno..." To na památku slavného vjezdu Ježíška Krista do Jeruzaléma na oslátku, kdy mu lidé na cestu házeli useknuté ratolesti stromů. Právě z toho důvodu se světí kočičky. Nově posvěcené větvičky se vymění za staré, které se spálí.
V tento den by se nemělo nic péci, protože by se zapekl květ na stromech a bylinách a nebylo by žádné ovoce. Také se polykaly svěcené kočičky, které měly zabránit bolestem v krku po celý rok. Oblékaly se nové šaty a jiné se vyvěšovaly, aby v nich člověk kvetl a zelenými ratolestmi se vymetalo obydlí, aby zahynula veškerá neřest.
A nezapomeňte si dnes vzít něco nového.....aby Vás ,,nepokakal ,, beránek.









Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...