Byla mi doporučena k přečtení knížka Karin Lednické s názvem Šikmý kostel.
V podstatě jde o románovou kroniku ztraceného města z let 1894 - 1921.
Ačkoliv kniha má pouze 400 stránek, četla jsem ji snad celý týden.
Bylo to vcelku nároční čtení na psychiku.
Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici,
která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla
na úbytě - také kvůli těžbě uhlí.
Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic.
Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.
Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo
do života obyvatel celého kraje.
Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme
po následující čtvrtstoletí sledovat.
Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných
dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají
a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost
je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná.
Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává,
jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí.
Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny,
které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne.
Hudlenka
Když jsem neposlouchala
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...